Czarnogóra: Wakacje 2021 a koronawirus. Co warto wiedzieć? [Aktualne informacje]

Czarnogóra kusi pięknymi widokami /123RF/PICSEL

Piękne plaże, malownicze parki i góry, a do tego zabytki i poruszająca wyobraźnię wyspa milionerów. Dodajmy do tego, że Czarnogóra zniosła na początku czerwca obowiązek przeprowadzania testów na covid-19 dla turystów z Unii Europejskiej i mamy bardzo mocną kandydaturę na idealne pandemiczne wakacje w 2021 roku. jakie przepisy obowiązują dla planujących wakacje w Czarnogórze?

 Zastanawiając się, gdzie wybrać się na wakacje w dobie pandemii covid-19, spora część podróżnych decyduje się na te miejsca, gdzie obostrzenia są najmniej restrykcyjne. Na początku czerwca władze Czarnogóry znacznie ułatwiły decyzje wielu turystom, łagodząc obostrzenia związane z przyjazdem do kraju.

Wakacje 2021: Atrakcje turystyczne Czarnogóry

Dlaczego każdego roku spora grupa podróżnych z Polski wybiera na wakacyjny cel właśnie Czarnogórę? Powodów jest wiele. Pierwszym jest idealny urlopowy klimat i wszystkie zalety, jakie niesie za sobą wybrzeże Adriatyku latem.

Leniwe plażowanie i sporty wodne to tylko jedna z form wypoczynku w Czarnogórze. Równie wiele satysfakcji miłośnikom nieco bardziej aktywnego urlopu dadzą wycieczki w góry, leśne spacery, wypad nad Jezioro Szkoderskie lub do imponującego kanionu Pivy czy też zwiedzanie Podgoricy czy wyspy Św. Stefana. 

Żywcem wyjęta z pocztówki wyspa nieprzypadkowo nazywana jest letnią rezydencją milionerów. Mieszkańców jest tu garstka, a tutejsze apartamenty od lat z wielką radością wybierają na wypoczynek gwiazdy filmu, sportu, estrady czy znani politycy.  

Reklama

Urlop w Czarnogórze: Co z testem na koronawirusa?

Przejdźmy do tematu najważniejszego dla podróżnych, czyli do warunków, jakie w związku z pandemią koronawirusa należy spełnić, żeby wjechać do Czarnogóry

Otóż od 5 czerwca obywatele Polski (i innych państw UE) mogą przybywać do kraju bez negatywnego testu na covid-19. Co ważne, przepis ten dotyczy wszystkich bez wyjątku - bez względu na to, czy przyjęliśmy jedną czy dwie dawki szczepienia (albo żadnej), czy jesteśmy odzrowieńcami, etc. 

Nie ma przy tym również obowiązkowej kwarantanny, czyli niezwłocznie po przyjeździe do Czarnogóry możemy cieszyć się wypoczynkiem, a jedyne dokumenty, jakie powinniśmy ze sobą zabrać, to te potwierdzające tożsamość (MSZ RP radzi, by mieć ze sobą paszport i dowód osobisty, ale trzymać je w różnych miejscach na wypadek zgubienia lub kradzieży).

Czarnogóra 2021: Najważniejsze zasady sanitarne

Poluzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Czarnogóry (czyli zabieg, który ma na celu przyciągnięcie turystów do kraju) nie oznacza oczywiście, że pandemia dobiegła końca, a na miejscu nie musimy przestrzegać żadnych zasad bezpieczeństwa.

Od 2 sierpnia do obiektów gastronomicznych będą miały tylko osoby zaszczepione (w pełni lub przynajmniej pierwszą dawką) lub posiadające negatywny wynik testu PCR na koronawirusa lub posiadają dokumenty potwierdzające, także testem PCR, przejście zakażenia nie wcześniej niż do 180 dni przed przyjazdem.

Do odwołania zamknięte pozostają bary, kluby i dyskoteki. Należy wspomnieć także o obowiązku noszenia maseczek. Te należy mieć ze sobą zarówno w transporcie publicznym, jak i w zamkniętych miejscach publicznych. Na zewnątrz maseczki nie są obowiązkowe, chyba że utrzymanie dystansu społecznego nie jest możliwe. 

Z wyśrubowanymi procedurami sanitarnymi spotkamy się w hotelach. Częste wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcja, dystans w hotelowej restauracji i maseczki ochronne u personelu to norma, do której zdążyliśmy już wszyscy przywyknąć, więc nie powinna specjalnie dziwić.

Wyjazd zagraniczny a covid-19: O czym musimy pamiętać planując wakacje w Czarnogórze?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przypomina, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną na świecie każdy wyjazd zagraniczny może wiązać się z trudnościami z powrotem do Polski, ograniczeniami w ruchu lotniczym czy przeprowadzeniu badań lekarskich na zlecenie miejscowych władz. Trzeba zaznaczyć, że Czarnogóra nie jest krajem należącym do Unii Europejskiej ani do strefy Schengen, w związku z tym po powrocie konieczne jest odbycie trwającej 10 dni kwarantanny. Okres ten można skrócić przedstawiając wykonany po siedmiu dniach negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowy lub genetyczny - RT-PCR). Kwarantanna ominie tych, którzy są w pełni zaszczepieni (tzn. przyjęli drugą dawkę szczepionki minimum 14 dni wcześniej) i okażą odpowiedni certyfikat.

Warto mieć tę przestrogę na uwadze i na bieżąco monitorować sytuację w Czarnogórze nie tylko przed wyjazdem, ale i w trakcie urlopu. Uwaga: Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy, mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem, należy niezwłocznie skontaktować się z linią SOS Instytutu Zdrowia Publicznego pod numerem 1616 (połączenie bezpłatne, 8-20 dni powszednie, 10-16 w weekendy).

Oprócz dobrego ubezpieczenia, warto zarejestrować się w serwisie internetowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Odyseusz. Rejestracja ułatwi (w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych) kontakt z resortem i uzyskanie pomocy w najbliższej placówce dyplomatycznej RP.

Więcej przydatnych informacji o Czarnogórze udzielają następujące instytucje:

Profil Ambasady RP w Podgoricy

Strona MSZ RP dedykowana Czarnogórze

Strona internetowa władz Czarnogóry (wersja anglojęzyczna)

Aktualne warunki wjazdu na terytorium Czarnogóry

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy