Wakacje 2021 a koronawirus

Gruzja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [Aktualne informacje]

Podróże do Gruzji stały się popularne wśród polskich turystów /123RF/PICSEL

Gruzja od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów, a dzieje się tak w dużej mierze dzięki otwartej siatce połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze. O czym trzeba pamiętać w dobie koronawirusa podczas planowania wakacji 2021 w Gruzji? Jakie dokumenty są potrzebne oraz jaka sytuacja panuje na miejscu?

 Ośnieżone szczyty Kaukazu, średniowieczne klasztory, wielowiekowa historia oraz gościnność mieszkańców. To tylko krótki wycinek tego, co nas będzie czekać podczas planowanych wakacji 2021 w Gruzji. Jak musimy się przygotować do wyjazdu?

Gruzja 2021. Jakie są zasady wjazdu?

Zasady wjazdu na teren Gruzji są zróżnicowane w zależności od tego, czy jesteśmy zaszczepieni czy nie. Osoby, które zostały w pełni zaszczepione (jedno- lub dwudawkowym preparatem) nie muszą rejestrować się w gruzińskim systemie elektronicznym.

Osoby, które przybywają drogą lotniczą, powinny posiadać zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-10. Należy mieć ze sobą zaświadczenie w języku angielskim. Władze Gruzji nie określają dokładnie, jak ma wyglądać dokument. Może to być polskie "Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19" lub unijny, zielony certyfikat wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki od razu można wjechać do Gruzji.

Reklama

Osoby, które przybywają drogą lądową lub morską, powinny posiadać poza zaświadczeniem o przyjęciu szczepionki wspomnianym powyżej także dokument z negatywnym wynikiem testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin przed przyjazdem do kraju. Takie zaświadczenie także powinno być w języku angielskim. Osoby te nie mają obowiązku wypełniania formularza elektronicznego.

W przypadku braku posiadania zaświadczenia o szczepieniu dotyczącego osób przylatujących do Gruzji lub zaświadczenia o szczepieniu i negatywnym wyniku na COVID-19 dotyczącego pozostałych podróżnych, można spotkać się z odmową wjazdu na teren kraju podczas kontroli paszportowej. Ambasada RP w Tbilisi rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryłoby koszty ewentualnej hospitalizacji z powodu zakażenia się koronawirusem.

Wakacje w Gruzji. Jak wygląda wjazd dla osób niezaszczepionych?

Jeśli przylatujemy z Polski bezpośrednio lub z przesiadką w innym kraju albo przyjeżdżamy drogą lądową (w tym także tranzytem) lub morską z Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Izraela, Szwajcarii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Turcji, Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Japonii, Kanady, Kuwejtu, Chin, Korei Południowej, Mołdawii i Omanu to mamy obowiązek wypełnić formularz elektroniczny oraz mieć podczas przekraczania granicy zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin. Zaświadczenie także powinno być napisane w języku angielskim. Dzieci, bez względu na wiek, także powinny mieć wypełniony formularz oraz posiadać zaświadczenie. Po 3 dniach pobytu w Gruzji powinniśmy wykonać kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem wjazdu do Gruzji a dniem wykonania drugiego testu na COVID-19 możemy swobodnie się przemieszczać po kraju.

Aktualny rozkład lotów do/z Gruzji można znaleźć na stronie Gruzińskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego. W przypadku kupna biletów należy korzystać ze stron internetowych poszczególnych przewoźników.

Powrót do Polski a kwarantanna

W związku z decyzją z dnia 24. czerwca osoby wracające do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen oraz EFTA muszą odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa nie zwalnia z tego obowiązku. Jedynie osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy są zwolnieni z odbycia kwarantanny.

Kwarantannę można skrócić, jeśli nie wcześniej, jak po 7 dniach wykona się test PCR i będzie on negatywny. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu przez laboratorium diagnostyczne wykonujące dane badanie.

Pobyt w Gruzji. Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Trzeba wykonać wcześniej test PCR przed udziałem w szkoleniu, konferencji lub seminarium. Zakazuje się organizowania kolonii, obozów itp. Wszyscy uczestnicy zawodów sportowych i spotkań szkoleniowych dla młodzieży poniżej 18 roku życia muszą wykonać wcześniej test PCR.

Należy pamiętać podczas wakacji w Gruzji, że jest obowiązek noszenia maseczki ochronnej w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie, taksówkach.

Ambasada RP w Gruzji zaleca unikać większych skupisk ludzi, dbać o higienę i regularną dezynfekcję rąk.

W przypadku niestosowania się do ww. zasad można liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi. Za naruszenie zasad kwarantanny może zostać wymierzona grzywka do 3000 lari (ok. 3500 złotych). W przypadku recydywy grozi nam kara pozbawienia wolności do 3 lat. Za brak maseczki w przestrzeni publicznej można dostać karę w wysokości 20 lari (ok. 23 złote), a za naruszenie zasad godziny policyjnej w wysokości do 2000 lari (ok. 2350 złotych).

Gruzja 2021. Co robić, jak zachorujemy na koronawirus?

W przypadku wystąpienia u nas objawów infekcyjnych sugerujących zachorowanie na COVID-19, takich jak gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu, to należy bezzwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112. Ponadto można skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia w Gruzji poprzez numer 1505.

Adresy szpitali zakaźnych:

Tbilisi - Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology Research Center, 16 Alexander Kazbegi Ave.

Kutaisi - LG Clinic,  6a Chechelashvili Str.

Batumi - Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology Research Center, 113 Vakhtang Gorgasali Str.

Zugdidi - Infectious Diseases, AIDS and Clinical Immunology Research Center, 206 Gamsakhurdia Str.

Gdzie szukać aktualnych informacji?

Najnowsze informacje na temat panujących obostrzeń oraz zasad wjazdu do Gruzji znajdziemy na stronie Ambasady RP w Gruzji. Warto również regularnie sprawdzać konto Ambasady na Facebooku i Twitterze.

Listę klinik wykonujących testy PCR można również może okazać się przydatna podczas wakacji 2021 w Gruzji.

Na platformie STOPCOV także znajdziemy podstawowe informacje na temat sytuacji epidemicznej w kraju.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gruzja | koronawirus | pandemia | Podróże | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy