Wakacje 2021 a koronawirus

Islandia: Wakacje 2021 a koronawirus [AKTUALNE INFORMACJE]

Zniewalające krajobrazy są magnesem przyciągającym tysiące turystów na Islandię /123RF/PICSEL

Islandia do niedawna jeszcze była krajem nieodkrytym przez turystów, ale pojawienie się lotów tanich linii lotniczych zmieniło obraz tej krainy nie do poznania. Wyspę na środku Atlantyku odwiedzały przed pandemią setki tysięcy turystów złaknionych dzikich i surowych krajobrazów z wulkanami i lodowcami w tle.

 Pomimo wysokich cen usług i towarów Islandia nie odstrasza Polaków, którzy są chętni tutaj przylecieć. Reykjavik - stolica, od której zaczyna się podróż każdego, jest tylko niewielką namiastką tego, co nas tu może czekać. Podczas wakacji 2021 możemy zwiedzić na Islandii takie miejsca jak: Þingvellir - dolinę ryftową i miejsce styku dwóch płyt oceanicznych europejskiej i północno-amerykańskiej. Wodospad Gullfoss - wielką kaskadę, w której wody niepozornej rzeki z wielkim hukiem lecą w dół doliny. Geysir, czyli park gejzerów (zresztą słowo gejzer pochodzi od tej nazwy), gdzie olbrzymie źródła wyrzucają słup wrzącej wody na kilkadziesiąt metrów w górę. Islandia to także kraina wulkanów i lodowców. Jednym słowem, nie będziemy się tutaj nudzić!

Podróż na Islandię 2021. Jakie wymogi wjazdu?

Obywatele Polski, podobnie jak i całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), mogą podróżować na Islandię. Wszyscy podróżni powinni zarejestrować swój pobyt na Islandii na państwowej stronie visit.covid.is. Wybierając się na wyspę drogą lotniczą należy pamiętać o szeregu dokumentów, które należy przygotować przed podróżą, aby islandzka straż graniczna nie miała podstaw do odmówienia nam wjazdu do teren Islandii.

Osoby niezaszczepione powinny wykonać trzy testy PCR na koronawirusa. Pierwszy powinien być zrobiony nie wcześniej jak 72 godziny przed przewidywanym odlotem samolotu. Po przybyciu na wyspę będziemy proszeni o wykonanie kolejnego testu PCR. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wykonanego w Polsce powinno być w języku angielskim (pozostałymi językami uznawanymi są islandzki, duński, norweski i szwedzki). Następnie musimy odbyć 5-dniową kwarantannę, po której będzie wykonany nam trzeci test. Jeśli ostatni test będzie z wynikiem negatywnym, wówczas będziemy zwolnieniu z dalszego obowiązku testowania i kwarantanny.

Reklama

Ważna informacja: testy antygenowe nie są uznawane przez Islandię u osób niezaszczepionych, jako wiarygodne. Tylko negatywny wynik pierwszego i drugiego testu PCR zwalnia nas z kwarantanny.

Osoby, które przeszły COVID-19 i przedstawią stosowne zaświadczenie, będą zwolnione z obowiązku wykonania drugiego i trzeciego testu, ale maksymalnie 72 godziny przed odlotem samolotu powinny wykonać test antygenowy lub PCR-RT.

Jakie informacje powinno zawierać zaświadczenie, aby spędzić wakacje na Islandii?

Islandzkie służby graniczne dokładnie wskazują, jakie dane mają być zawarte na zaświadczeniu o przebytym COVID-19 lub negatywnym wyniku testu PCR.

·       Zaświadczenie musi być w języku islandzkim, szwedzkim, duńskim, norweskim lub angielskim,

·       Imię i nazwisko (zgodne z dokumentem podróży),

·       Datę urodzenia,

·       Kiedy przeprowadzono test (data),

·       Gdzie przeprowadzono test (kraj/miejscowość/adres),

·       Nazwa laboratorium / wystawcy zaświadczenia,

·       Data wydania zaświadczenia,

·       Numer telefonu laboratorium lub osoby odpowiedzialnej za wydanie zaświadczenia,

·       Rodzaj testu (PCR- test lub test na przeciwciała testem immunoenzymatycznym ELISA),

·       Wynik testu (dodatni wynik testu PCR na obecność SARS-CoV-2 lub obecnych przeciwciał).

Wakacje na Islandii w 2021. Wjazd osób zaszczepionych

Osoby, które ukończyły program szczepień przeciwko COVID-19, mogą bez przeszkód przylecieć na Islandię. Muszą one wykonać jeden test PCR-RT lub antygenowy do 72 godzin przed odlotem samolotu. Obowiązkowe jest także przedstawienie na granicy stosownego zaświadczenia, którego wiarygodność będą oceniać pracownicy służby granicznej na lotnisku. Ponadto osoby te muszą zarejestrować swój pobyt na wyspie.

Zaświadczenie o zaszczepieniu powinno zawierać następujące informacje:

·       Zaświadczenie musi być w języku islandzkim, duńskim, norweskim,  szwedzkim, angielskim lub francuskim. Zaświadczenie w innym języku może być ważne, jeżeli tłumaczenie opatrzone pieczęcią tłumacza przysięgłego jest dołączone do jednego z wymaganych języków,

·       Imię i nazwisko (zgodne z dokumentem podróży),

·       Datę urodzenia,

·       Nazwę choroby, przeciwko której zostaliśmy zaszczepieni (COVID-19),

·       Kiedy miały miejsce szczepienia (daty),

·       Informacje o wystawcy zaświadczenia (pracownik służby zdrowia / instytucja) wraz z podpisem w przypadku międzynarodowego świadectwa szczepień,

·       Nazwę szczepionki (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca oraz Janssen są uznawane na Islandii),

·       Nazwa producenta szczepionki i numer serii.

Jeśli krajowe zaświadczenie lub europejski, zielony certyfikat spełniają powyższe wymogi, będą również uznawane podczas przylotu na Islandię.

Wakacje na Islandii - jakie obostrzenia na miejscu?

Od dnia 25 lipca do 13 sierpnia 2021 r. na Islandii obowiązują ograniczenia.

Istnieje ograniczenie liczby osób uczestniczących w zgromadzeniach do 200 osób, jak również obowiązują zasady dystansu społecznego (należy utrzymywać odległość 1 metra) W miejscach, gdzie nie można utrzymać dystansu społecznego, należy nosić maseczki ochronne. Nie obowiązują ograniczenia dotyczące jakiegokolwiek typu działalności, obowiązek rejestrowania gości, ale lokale gastronomiczne serwujące alkohol mogą być otwarte tylko do 23:00.

Islandzkie władze zachęcają jednak do stosowania środków ochrony osobistej przeciwko zakażeniu i do wykonywania testów w razie pojawienia się objawów infekcji.

Podróż na Islandię w 2021. Gdzie szukać informacji?

W celu bycia na bieżąco z aktualnymi restrykcjami warto śledzić kilka stron rządowych:

strona Ambasady RP na Islandii

strona islandzkich władz dotycząca bieżących obostrzeń i zasad wjazdu (wersja po polsku)

Facebook Ambasady RP na Islandii

Twitter Ambasady RP na Islandii

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Islandia | wakacje | podróże | koronawirus | restrykcje | pandemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy