Portugalia i Madera: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie zasady obowiązują? [aktualne informacje]

Czy przed wjazdem do Portugalii trzeba wykonać test? /123RF/PICSEL

Każdego roku Portugalia przyciąga tysiące turystów z Polski. Rajskie plaże, atrakcyjne krajobrazy, wyborna kuchnia i malownicze miasteczka działać będą niczym magnes na podróżnych również w tym roku. Z jakimi obostrzeniami i przepisami dotyczącymi wjazdu do Portugalii trzeba się liczyć w związku z pandemią koronawirusa tego lata?

Uwaga: Przepisy obowiązujące turystów w Portugalii kontynentalnej i na Maderze różnią się między sobą, dlatego wybierając się na wakację na Maderę, należy bezwzględnie szukać informacji dotyczących obostrzeń lokalnych, a nie zarządzonych w Lizbonie.

Wakacje 2021: Warunki dla turystów w Portugalii kontynentalnej

Warunkiem wpuszczenia do kraju przez służby celne jest okazanie Unijnego Certyfikatu Covid lub okazanie negatywnego wyniku testu NAAT wykonanego nie wcześniej niż na 72 godziny przed wylotem. W przypadku testu antygenowego badanie należy wykonać nie wcześniej niż na dwie doby przed przekroczeniem portugalskiej granicy. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do lat 12.

Drugi kluczowy warunek to wypełnienie karty lokalizacji pasażera. Muszą posiadać ją wszyscy podróżujący. 

Reklama

Urlop 2021 a Koronawirus: Warunki przylotu na Maderę

Formalności obowiązujące obecnie na Maderze są mniej restrykcyjne. Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu przeciwko covid-19 zwalnia Unijny Certyfikat Covid (UCC).

Pozostali turyści muszą wykonać przed podróżą lotniczą na Maderę test PT-PCR (maks. 72 godziny wcześniej). Istnieje również możliwość wykonania testu na lotnisku po przylocie. Na wynik należy wówczas oczekiwać w miejscu zakwaterowania. Z testu zwolnione są dzieci poniżej 12 lat.

Obowiązkowy dla wszystkich podróżnych od 12. roku życia jest natomiast elektroniczny formularz MadeiraSafe, dostępny pod tym linkiem.

Obostrzenia w związku z pandemią w Portugalii

Maseczki ochronne i dezynfekcja rąk są powszechne. Usta i nos zasłaniamy w zamkniętych przestrzeniach publicznych i komunikacji miejskiej. W restauracjach obowiązują limity osób, obsługa musi mieć maseczki, a stoliki i sale są regularnie dezynfekowane.

W Portugalii kontynentalnej władze silnie pilnują dystansu społecznego i limitu wejść na plaże publiczne. Należy zachować dystans trzech metrów między parasolkami. W utrzymaniu bezpiecznego poziomu plażowiczów służą specjalne aplikacje i system świetlny, ostrzegający czerwoną lampką, gdy na plaży nie ma już wolnych miejsc.

Na plażach powszechna jest dezynfekcja, możliwe jest nawet zdezynfekowanie całego ciała.

Powrót z Portugalii do Polski: Kogo obowiązuje kwarantanna?

Do 31 sierpnia 2021 roku podróżnych wracających z Portugalii do Polski może obowiązywać kwarantanna. Aby uniknąć tego obowiązku należy spełnić jeden z następujących warunków:

1. Okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego przeciwko covid-19 (test wykonujemy nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem). Test można wykonać również po powrocie do Polski (do 48 godzin).

2. Okazać świadectwo pełnego cyklu szczepień przeciwko covid-19, czyli przyjęcie kompletu dawek przewidzianych dla konkretnego specyfiku.

3. Okazać dokument, poświadczający, że w ciągu minionych sześciu miesięcy przeszliśmy zakażenie koronawirusem. 

Z kwarantanny zwolnione są również dzieci poniżej dwunastego roku życia, podróżujące pod opieką osoby dorosłej, która posiada negatywny wynik testu lub została w pełni zaszczepiona, a od przyjęcia finalnej dawki szczepienia minęło przynajmniej czternaście dni.

Wakacje 2021 w Portugalii: Przydatne informacje

Planując wakacje 2021 roku w Portugalii lub na Maderze należy pamiętać, że walka z pandemią koronawirusa wcale nie dobiegła końca. Trzeba bezwzględnie przestrzegać przepisów sanitarnych obowiązujących na miejscu, stosować się do zaleceń lokalnych władz i zachować czujność na poziomie wyższym niż zwykle.

Zarówno przed wyjazdem, jak i w trakcie pobytu na miejscu, warto na bieżąco śledzić sytuacją epideminczą w kraju. Polecamy również wykupienie dobrego ubezpieczenia i rejestrację w rządowym serwisie Odyseusz. Zajmuje chwilkę, a w razie problemów umożliwi kontakt z polską placówką dyplomatyczną.

Przydatne informacje na temat wakacji w Portugalii:

Strona MSZ RP dedykowana Portugalii

Warunki wjazdu na teren kraju

Ambasada RP w Lizbonie na Facebooku

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy