Wakacje 2021 a koronawirus

Słowacja: Wakacje 2021 a koronawirus. Jakie obostrzenia? [Aktualne informacje]

Jak wyjechać na Słowację? Na Słowację można wjechać bez ograniczeń? /domena publiczna

Wakacje na Słowacji to przede wszystkim piękne, górskie szlaki, dobre jedzenie i tatrzańskie termy. Niestety z powodu pandemii koronawirusa wyjazd na Słowację jest utrudniony. Jak podróżować za południową granicę pomimo obostrzeń?

 Polacy na Słowację jeżdżą głównie w zimie. Stoki narciarskie po słowackiej stronie Karpat są znacznie lepiej przygotowane niż w Polsce, infrastruktura jest lepsza, a ceny porównywalne. Jednak i latem można skorzystać z uroku słowackich Tatr czy Beskidów.

Pandemia a wakacje w Słowacji - jak wjechać?

Od 9 lipca 2021 roku otwarte  są wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne, jednak władze słowackie wprowadziły wzmożone kontrole przestrzegania zasad wjazdu na terytorium Słowacji oraz przestrzegania obowiązujących przepisów. W związku z powyższym czasowo mogą wystąpić utrudnienia w płynnym przekraczaniu granicy polsko-słowackiej. 

W celu skrócenia czasu oczekiwania na wjazd do Słowacji zaleca się wcześniejsze przygotowanie niezbędnych dokumentów np. potwierdzenia o zaszczepieniu, potwierdzenia o rejestracji formularza  na rządowej stronie z podaniem szczegółowych informacji. 

Wjeżdżając na Słowację należy podać imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres poczty mail oraz miejsce zamieszkania w Polsce. Prócz tego Słowacy chcą wiedzieć kiedy i jaką szczepionką została zaszczepiona osoba przekraczająca granicę i, czy ma aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca.

Turyście, który nie dopełni wypełnienia rejestracji, może grozić mandat do 1659 euro i obowiązkowa kwarantanna trwająca 14 dni lub do czasu wykonania na własny koszt testu.

Reklama

Przed obowiązkową kwarantanną może ustrzec posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h, zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19.

Kwarantannie nie podlegają również osoby, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają zaświadczenie o szczepieniu przynajmniej pierwszą dawką, którą przyjęli minimum 21 dni wcześniej. Nie uchroni to jednak przed mandatem za brak rejestracji.

Dokument potwierdzający rejestrację należy mieć cały czas przy sobie i okazywać na żądanie funkcjonariuszy Policji lub przedstawiciela Urzędu Zdrowia Publicznego.

Ponadto osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są dodatkowo zobowiązane do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej.

Nie dotyczy to osób, które bezpośrednio z lotniska w Bratysławie, Koszycach lub Popradzie udają się bezpośrednio do miejsca zamieszkania poza terytorium Słowacji.

Na początku lipca Słowacy wprowadzili II stopień kontroli na przejściach granicznych. Oznacza on przywrócenie kontroli na głównych przejściach i zamknięcie wielu lokalnych przejść. Dlatego należy pamiętać o zabraniu wszelkich niezbędnych dokumentów.

Tranzytem przez Słowację w 2021

Wiele osób traktuje Słowację wyłącznie jako kraj tranzytowy w drodze na Węgry, Chorwację, czy do Włoch. Na szczęście Polacy mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji. Mają na to 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. 

Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19 ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza, ale mogą być szczegółowo kontrolowane dokumenty uprawniające do wjazdu do kraju docelowego.

Jest jednak ważna uwaga: przejazd do Polski tranzytem przez terytorium Słowacji z krajów, z którymi Polska sąsiaduje jest traktowany jako nieuzasadniony geograficznie i należy się liczyć z odmową wjazdu na granicy ukraińsko-słowackiej czy czesko-słowackiej. Za takie działanie grozi mandat w wysokości do 1659 euro.

Koronawirus - obostrzenia na Słowacji

Słowacy w połowie maja znieśli stan wyjątkowy. Sklepy, hotele i restauracje działają w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit miejsc i obowiązek zachowania odpowiedniej odległości. Na Słowacji czynne są kina i teatry. Może w nich przebywać ograniczona liczba widzów, w zależności od wielkości pomieszczenia.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | bratysława | Tatry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama