Wirtualna rzeczywistość

Pierwsze demo wirtualnej rzeczywistości VR na satelicie Astra

Na satelicie Astra 1N (19,2°E) uruchomiono nowy kanał demonstracyjny - tym razem z czymś, czego na satelicie, przynajmniej w Europie, jeszcze nie było. W ramach testów emitowany jest krótki materiał z lotu śmigłowcem przeznaczony do wyświetlania na goglach wirtualnej rzeczywistości.

Przekaz jest emitowany w rozdzielczości 4K (Ultra HD), ale nie z użyciem kodeka HEVC, a H.264. Do tego emitowany jest dźwięk (sprowadzający się do odgłosów pracy silnika helikoptera) w HE-AAC (stereo, 320 kbit/s).

Jak wynika z materiału - został on przygotowany z wykorzystaniem kamery OmniCam-360, za którą to technologią stoi Fraunhofer HHI. Pozwala ona na rejestrację wideo w panoramicznym formacie 360°. Model OmniCam-360 opiera się o dziesięć segmentów luster po 36°, każdy z nich jest wyposażony w kamerę HD. Dzięki rozmieszczeniu kamer możliwa jest rejestracja materiału wolnego od zakrzywień, czy łączeń, obejmując pole widzenia ok. 60°

Od 2014 roku materiał produkowany przez OmniCam może być przetwarzany w czasie rzeczywistym. Dzięki wsparciu silnika Real Time Stitching Engine także opracowanego przez Fraunhofer HHI, panoramiczna treść może być wyświetlania na tabletach i goglach wirtualnej rzeczywistości w czasie rzeczywistym.

Reklama

Parametry techniczne:
Astra 1N (19,2°E)
tp. 27 (11,611 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK)

ID: VR demo
PID V: 50 (MPEG-4/UHD)
PID A: 51 (eng, AAC)
PID PCR: 50
SID: 5101
PID PMT: 49
Provider: FFmpeg
Kodowanie: brak

Przy okazji warto odnotować, że test VR na tym transponderze zastąpił ostatnie bezpłatne promo 3D. W tej chwili treści 3D w formie osobnego kanału dostępne są w Europie już tylko w ramach platformy Sky w Niemczech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii

Jacek Grzeszczak

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: VR | telewizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy