W Australii odkryto nowy gatunek żaby

Na bagnach wschodniej Australii odkryto rzadki gatunek żaby, który odstrasza drapieżników przez... jasnopomarańczowe ubarwienie pachwin.

Zwierzę nazwane ropuchą Mahony'ego jest niewiele większe od ludzkiego palca i ma charakterystyczne marmurkowe podbrzusze. Gatunek ten został odkryty przez przypadek, niedaleko lotniska w Newcastle, 160 km na północ od Sydney. Płaz został nazwany na cześć prof. Michaela Mahony'ego, znanego zoologa i eksperta od żab.

Simon Ciulow z Uniwersytetu w Newcastle dokonał odkrycia kilka lat temu, ale dopiero teraz podano to do publicznej wiadomości w czasopiśmie naukowym "Zootaxa". To właśnie doskonałe zdolności maskujące żaby pozwoliły jej pozostać nieuchwytną dla ludzi przez tak długi czas.

- Niestety, ponieważ żaba wydaje się występować tylko na obszarach bagiennych w dość ograniczonej liczbie, jest zagrożona przez rozwijający się przemysł nadbrzeżny - powiedział Ciulow.

Czarno-biały brzuch i pomarańczowe pachwiny to znak rozpoznawalny nowego gatunku. Zwierzę wykorzystuje taką kolorystykę do odstraszania drapieżników.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żaby | ropucha | nowy gatunek | zwierzęta | płazy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy