AGD

Test Goclever Cristal Air Pro

Testujemy oczyszczacz powietrza Cristal Air Pro polskiej firmy Goclever. Jak wywiązuje się z powierzonego mu zadania?

Oczyszczacze powietrza powoli stają się koniecznym elementem polskiego mieszkania lub domu. Jakość powietrza, szczególnie w tak zwanym okresie grzewczym pozostawia - delikatnie mówiąc - wiele do życzenia. Na rynku pojawiają się kolejne oczyszczacze z różnych segmentów cenowych. Cristal Air Pro polskiego producenta Goclever ma być tańszym odpowiednikiem modeli Philipsa czy Sharpa.

Co potrafi Cristal Air Pro?

Goclever Cristal Air Pro to oczyszczacz powietrza, który - według producenta - ma sprawdzić się w pomieszczeniach, w których powierzchnia wynosi do 60 m2. Oczyszczacz może być wykorzystywany w mieszkaniach, w domach jednorodzinnych czy w miejscach pracy. Sprzęt pozbywa się takich szkodliwych substancji jak: pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, formaldehydów, benzenów, alergenów (roztoczy rozwijających się w kurzu, sierści i naskórka zwierząt, czy pyłków traw, drzew i kwiatów), oraz zanieczyszczeń mechanicznych (kurzu, cząstek stałych dymu i spalin), wirusów, grzybów i pleśni.

Reklama

W testowanym oczyszczaczu zastosowano technologię Octa Shield czyli 8-stopniowe oczyszczanie powietrza, które wykorzystuje m.in. system filtrów i lamp: filtr plazmowy elektrostatyczny (rozbija cząsteczki kurzu), filtr HEPA (zatrzymuje mniejsze cząsteczki zanieczyszczające powietrze), filtr węglowy (oczyszcza powietrze za pomocą aktywnego węgla, niwelującego szkodliwe substancje chemiczne), filtr włókninowy (zatrzymuje negatywne działanie mikrocząsteczek z dymu), fotokatalizator (wspiera proces zabijania zarazków), lampa UV (zabija zarazki i zapobiega ich namnażaniu w otoczeniu), aktywny ozon (niweluje zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne) oraz jonizacja powietrza, wspierająca procesy immunologiczne organizmu ludzkiego. Takie połączenie robi wrażenie - otrzymujemy zatem nie tylko "zwykły" odświeżacz.

Według zaleceń producenta, filtry należy wymieniać co pół roku (w rzeczywistości zależy to od stopnia zanieczyszczenia). Zestaw filtrów, na oficjalnej stronie Goclever, kosztuje 169 zł. Wymiana filtrów nie powinna stanowić problemu. Oczyszczacz ma także wskaźnik zużycia filtrów.

Sterowanie

Produkt Goclever wyposażono w wyświetlacz, na którym można odczytać poziom stężenia zanieczyszczeń w pomieszczeniu, a także wilgotność i temperaturę, oraz timer pozwalający na zaprogramowanie czasu działania.  Sprzęt można obsługiwać również przy pomocy małego pilota. Sam oczyszczacz został wykonany poprawnie, pomimo swoich rozmiarów, nie jest ciężki, a charakterystyczna konstrukcja (rączka na górze urządzenia) ułatwia jego przenoszenie. Pilot to inna kwestia - wyraźnie oszczędzono na jego produkcji. Wyglądem odstaje od właściwego urządzenia, nie zawsze działa prawidłowo (pomimo wciskania przycisków, dana funkcja się nie uruchamia). Sam panel obsługujący również nie zawsze reagował na wybraną opcję, raz na kilkanaście wciśnięć, musieliśmy ponownie wybrać upatrzoną opcję.

Walka z pyłem zawieszonym

Dopuszczalna w średnia dobowa pyłu zawieszonego PM 2.5 to 25 mikrogramów na metr sześcienny (średnia UE). Korzystając z oczyszczacza najlepiej skupić się na zadbaniu o jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. W regularnie odświeżanym pomieszczeniu (np. sypialni), poziom czystości powietrza dzięki pracy urządzenia GoClever jest wystarczający (około 10 do 15 mikrogramów na metr sześcienny). Wynik wystarczający, biorąc pod uwagę wielokrotnie przekraczane normy w Polsce, szczególnie w Krakowie (oczywiście wszystko zależy od lokalizacji i poziomu smogu za oknem).

Głośność odświeżacza utrzymuje się na poziomie poniżej 45 dB - to dobry wynik. Jeśli korzystamy z najniższego (z trzech) trybów, urządzenie rzeczywiście jest praktycznie niesłyszalne, jak na standardy oczyszczaczy. Przepływ powietrza utrzymuje się na poziomie 365 m3/h.  W wyższych trybach, Cristal Air Pro poradzi sobie oczyszczeniem powietrza w standardowym pokoju w bloku w kilkanaście minut. Air Pro ma wskaźnik PM 2,5, ale od czasu do czasu potrafił on wskazać bardzo dziwny odczyt (nawet powyżej 700 PM 2,5). Nie udało się nam ustalić, dlaczego tak się działo. Alternatywne czujniki wskazywały, że poziom PM 2,5 wynosił poniżej 25 PM.

Podsumowanie

Cena: Około 1049 zł 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GoClever | oczyszczacz powietrza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy