Targi CES 2014 - elektronika konsumencka

iOptik – soczewka kontaktowa z rozszerzoną rzeczywistością

Czy Google Glass to najwygodniejszy sposób korzystania z rozszerzonej rzeczywistości? Okazuje się, że zamiast nosić na głowie okulary z wyświetlaczem, można zastosować coś znacznie bardziej dyskretnego – elektroniczną soczewkę kontaktową.

Mat Honan z serwisu Wired nie ma dobrych doświadczeń z okularami Google. O ile samemu urządzeniu trudno coś zarzucić, to problemem okazały się reakcje ludzi, alergicznie reagujących na Google Glass i - pośrednio - na ich użytkownika. Okazuje się, że istnieje dość proste rozwiązanie. Zamiast nosić okulary krzyczące do wszystkich wokół "stać mnie na gadżet za 1,5 tys. dolarów i zaraz was sfilmuję", można poszukać dyskretniejszych alternatyw.

Ciekawą propozycją wydaje się pokazana podczas CES 2014 soczewka kontaktowa iOptik, zaprojektowana przez firmę Innovega. Nie jest to całkiem nowy sprzęt, ale tym razem Innovega pokazała nieco więcej. Okazuje się, że nawet stosując soczewki iOptik będziemy musieli nosić specjalne okulary z projektorami. Dwa urządzenia zamiast jednego? Jaki jest sens takiego rozwiązania?

W tym przypadku innowacja ma polegać na wyświetlaniu obrazu bezpośrednio na soczewce w taki sposób, by użytkownik nie miał wrażenia sztuczności. Wirtualny obraz nałożony na widok rzeczywistego świata ma być z nim idealnie zintegrowany, a samo rozwiązanie nie będzie męczyło wzroku, zapewniając przy tym około 120-stopniowy kąt widzenia oraz jednoczesną ostrość obu obrazów.

Jeśli plany producenta nie zostaną zakłócone, soczewki wraz z okularami mają pojawić się na rynku na przełomie 2014 i 2015 roku. Może to właśnie takie rozwiązanie będzie liczącym się konkurentem dla Google Glass?

Reklama

Łukasz Michalik

gadżetomania.pl

Gadżetomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy