Reklama

Naukowcy pracują nad idealną maską ochronną

Maski ochronne to bezapelacyjnie jedno z najważniejszych zabezpieczeń przed szalejącym koronawirusem. Choć ograniczają rozprzestrzenianie się wirusów, ich noszenie może być uciążliwe. Na szczęście niektórzy naukowcy chcą to zmienić.

Mowa o badaczach z amerykańskiej uczelni technicznej "Georgia Institute of Technology". Stworzyli oni wygodną maskę, która nie tylko sama dopasowuje się do twarzy użytkownika, ale pozwala także na wygodniejsze oddychanie.

W tym celu zespół użył rozciągliwego materiału z haczykami i zapięciami z tyłu głowy, aby zapewnić lepsze dopasowanie. Większość masek przepuszcza powietrze przez krawędzie, wpuszczając i wypuszczając zarazki. Nowa konstrukcja rozwiązuje ten problem. Do produkcji masek, wykorzystano także nowy rodzaj materiału, odprowadzający wilgoć. To właśnie ona jest największym siedliskiem zarazków.

Reklama

Jak zapewniają naukowcy - prototyp maski, zachował swoje właściwości, nawet po 20 praniu. Co ciekawe, badacze nie tylko zaprojektowali nową maskę, ale także poinformowali, że z biegiem czasu będą publikować materiały oraz instrukcje, by dać właścicielom możliwość "majsterkowania" przy nich. 

Czy kiedykolwiek sprzęt ten trafi na rynek? Na obecną chwilę nie wiadomo. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | maski ochronne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama