Kosmos

1000 rozbłysków gamma uchwyconych przez satelitę Swift

Satelita Swift zarejestrował już tysiąc rozbłysków gamma (GRB) przez 11 lat pracy. Ostatni z nich, trwający 50 sekund, był jednym z najdalszych zaobserwowanych tego typu zjawisk.

Amerykański satelita Swift krąży po orbicie okołoziemskiej i rejestruje rozbłyski gamma (GRB), które są uważane za najpotężniejsze eksplozje we wszechświecie. Pod koniec października, urządzenie zarejestrowało swój tysięczny rozbłysk oznaczony jako GRB 151027B. Dokładna lokalizacja rozbłysku została określona przez teleskopy pracujące w zakresie promieniowania rentgenowskiego, ultrafioletowego i widzialnego.

GRB 151027B zalicza się do rozbłysków długich, czyli takich, które trwają ponad 2 s. Astronomowie uważają, że do tego typu zjawisk dochodzi, gdy jądro galaktyki wyczerpało swoje paliwo i zapada się do czarnej dziury. Rozbłyski gamma często poprzedzają wybuchy supernowych.

Analiza GRB 151027B wykazała, że miał on miejsce ponad 12 mld lat temu. Oznacza to, że jest to także jeden z najdalszych zaobserwowanych GRB. Światło potrzebowało bowiem aż 12 mld lat, by dotrzeć do nas. Astronomiczny rekordzista wychwycony przez satelitę Swift powstał 13 mld lat temu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozbłysk gamma | GRB | Kosmos | Czarna dziura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy