Kosmos

Na największym księżycu Układu Słonecznego istnieje słony ocean

Pod lodową skorupą Ganimedesa, największego księżyca Jowisza, znajduje się słony ocean głęboki nawet na 100 km. To odkrycie może zmienić nasze podejście do poszukiwania życia pozaziemskiego.

Ganimedes jest największym księżycem nie tylko Jowisza, ale i całego Układu Słonecznego. Jako jedyny ma własne dipolowe pole magnetyczne, a z powodu bliskości Jowisza znajduje się pod wpływem pola magnetycznego planety. Przyczynia się to do powstawania zórz wokół północnego i południowego bieguna Ganimedesa. Zorze są w ciągłym ruchu i dzięki temu udało się określić, że pod skorupą księżyca znajdują się duże ilości słonej wody.

Zespół uczonych z niemieckiego University of Cologne pod kierownictwem Joachima Saura wpadł na pomysł, by do badań struktury Ganimedesa wykorzystać Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Uczeni obliczyli spodziewane odchylenie zórz, gdyby podwodny ocean faktycznie istniał. Słona woda przewodzi prąd elektryczny, co generuje też pole magnetyczne. Spodziewane odchylenie to 2 stopnie. Takie też obserwuje się na Ganimedesie. Gdyby pod skorupą lodu nie było wody, odchylenie miałoby wartość ok. 6 stopni.

Naukowcy szacują, że 150 km pod lodem Ganimedesa znajduje się głęboki na co najmniej 100 km ocean. Jest tym samym 10 razy głębszy od ziemskich zbiorników wodnych. Księżycowy ocean ma maksymalnie 330 km głębokości. Zbadaniem podpowierzchniowego oceanu będzie jednym z głównych zadań sondy JUICE, która dotrze na Ganimedesa w 2030 r.

Pierwsze podejrzenia o istnieniu wody na Ganimedesie zrodziły się w latach 70. ubiegłego wieku. Dotychczasowe pomiary były jednak za krótkie, by jednoznacznie przesądzić o słuszności hipotezy. Obserwacje prowadzone przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a są prowadzone w ultrafiolecie i jednoznacznie potwierdzają, że woda pod lodem Ganimedesa istnieje.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ganimedes | Jowisz | woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy