Kosmos

​Naukowcy odkryli nowy typ gwiazd

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył nowy typ gwiazd, które poruszają się znacznie szybciej niż większość innych tego typu obiektów. Dzięki temu mogą one wyrwać się z pola grawitacyjnego galaktyk, w których powstały.


Gwiazdy hiperprędkościowe (ang. hypervelocity star, HVS) mogą być potwierdzeniem alternatywnego sposobu ucieczki z galaktyki takiej jak choćby Droga Mleczna. Poruszają się one z niespotykaną prędkością,; na tyle dużą, by wyrwać się z grawitacyjnych więzów.

- Odkryte przez nas gwiazdy hiperprędkościowe różnią się od innych tego typu obiektów. Dotychczas znane gwiazdy HVS to błękitne olbrzymy, pochodzące z centrum galaktyki. Nowo odkryte gwiazdy są dosyć małe, porównywalne do Słońca i najprawdopodobniej nie pochodzą z centrum galaktyki - powiedziała Lauren Palladino z Vanderbilt University.

W ramach Sloan Digital Sky Survey, wielkiego spisu gwiazd i galaktyk, Palladino wraz ze swoim profesorem - Kellym Holley-Bockelmannem - tworzyła mapę Drogi Mlecznej.

- Trudno jest wyrzucić gwiazdę z galaktyki. Przyjmujemy, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy dochodzi do oddziaływania gwiazdy z supermasywną czarną dziurą w centrum galaktyki. Żadna z nowo odkrytych gwiazd nie pochodzi z centrum, mamy tym samym do czynienia z nową klasą gwiazd. Inne są też mechanizmy ich wyrzutu - powiedział Holley-Bockelmann.

Aby gwiazda została wyrzucona z galaktyki musi poruszać się względem niej z prędkością ponad 1,6 mln km/h. Czarna dziura znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej ma wystarczająco dużą masę, by wytworzyć siły grawitacyjne potrzebne do przyspieszenia gwiazdy do hiperprędkości. Sprawdza się to najprawdopodobniej w przypadku układów podwójnych gwiazd - jedna jest wciągana do czarnej dziury, a druga przyspieszana do ogromnych prędkości i wyrzucana w przeciwnym kierunku. Do tej pory astronomowie odkryli 18 błękitnych olbrzymów, które mogły powstać właśnie w ten sposób.

Zespół Palladino znalazł 20 gwiazd wielkości Słońca, które najprawdopodobniej są obiektami HVS. Teraz najważniejszym pytaniem na jakie chcą odpowiedzieć jest: co przyspieszyło gwiazdy do tak nienaturalnych prędkości.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | gwiazdy | Czarna dziura | Galaktyka | droga mleczna | kosmologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy