Kosmos

Wasp-76b - planeta, na której pada deszcz żelaza

​Astronomowie zaobserwowali odległą egzoplanetę, na której pada deszcz żelaza.

Mimo iż brzmi to jak science fiction, Wasp-76b to niezwykła planeta. Okrąża swoją gwiazdę macierzystą po tak wąskiej orbicie, że temperatura na powierzchni przekracza 2400oC - to wystarczająco dużo, by odparować metale. Ale z kolei po "nocnej" stronie, panują temperatury o 1000oC niższe, co pozwala na kondensację metali i niezwykłe deszcze.

- Wyobraź sobie, że podczas mżawki, zamiast kropel wody padają kropelki żelaza. To naprawdę niezwykły świat - powiedział dr David Ehrenreich z Uniwersytetu Genewskiego.

Egzoplaneta znajduje się w odległości ok. 640 lat świetlnych od nas. Jest tak blisko gwiazdy macierzystej (Wasp-76), że na pełne okrążenie potrzebuje zaledwie 43 godziny. Implikuje to wyjątkowo wysokie temperatury panujące na powierzchni.

Wasp-76b to planeta zablokowana grawitacyjnie, co oznacza, że jest stale skierowana do gwiazdy tą samą stroną. Dokładnie to samo obserwujemy z Księżycem, dlatego "ciemną stroną" nazywamy niewidoczną z Ziemi stroną naszego satelity.

Jedna część Wasp-76b to prawdziwe piekło - wszystkie chmury są tam rozproszone, a cząsteczki w atmosferze dzielą się na pojedyncze atomy. Po drugiej stronie planety jest zupełnie inaczej, co powoduje powstawanie wiatrów pędzących z prędkością nawet 18 000 km/h.

Wasp-76b to gazowy olbrzym, około dwa razy większy od Jowisza. Jego nazwa pochodzi od brytyjskiego systemu teleskopów Was, który odkrył go cztery lata temu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | egzoplaneta | Egzoplaneta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama