Reklama

Nowe zdjęcie Drogi Mlecznej robi wrażenie

NASA udostępniła nowe zdjęcie Drogi Mlecznej. Świeże spojrzenie wygląda niczym swoiste fajerwerki. Fotografia została wykonana przy pomocy kosmicznego teleskopu Chandra.

Kolorowy widok, który można zobaczyć na fotografii jest dziełem teleskopu rentgenowskiego Chandra. Swoje trzy grosze dołożył także radioteleskop Meerkat w Afryce Południowej. Zdjęcie przedstawia ogromne ilości gazów oraz wyzwalanej energii w centrum galaktyki Drogi Mlecznej. Jasne kolory na panoramie można przypisać do różnych danych - pozyskiwane są one przez teleskop Chandra przy pomocy konkretnych fal. NASA później "tłumaczy" sygnały na barwy takie, jak pomarańczowy, zielony, niebieski oraz fioletowy. Dane radiowe pochodzące z radioteleskopu Meerkat posiadają głównie kolor szary.

Reklama

Badając regiony widoczne na zdjęciu, NASA chce dowiedzieć się więcej na temat pogody kosmicznej. To zjawiska, które są napędzane między innymi przez gwiazdy wyrzucające gaz, wybuchy supernowych czy też działanie supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w naszej galaktyce.

Centrum galaktyki to wciąż "dzikie" miejsce, które nie zostało jeszcze doszczętnie zbadane przez naukowców. W najbliższych miesiącach zapewne dowiemy się kolejnych szczegółów na jego temat.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama