Kosmos

Stan wiedzy o kraterze Jezero

Krater Jezero został wybrany na obszar badań dla przyszłej misji łazika Mars 2020. Jaki jest obecny status wiedzy jego temat?

19 listopada 2018 roku NASA oficjalnie poinformowała o wyborze krateru Jezero na miejsce przeprowadzenia misji Mars 2020. Krater w przeszłości prawdopodobnie w dwóch oddzielnych okresach był jeziorem ciekłej wody. W regionie Jezero wykryto już minerały ilaste, które sugerują obecność środowiska wodnego. Niektóre prace naukowe wskazują, że grubość osadów w kraterze może osiągnąć nawet jeden kilometr. Naukowcy uważają także, że osady mogą być w stanie zachować ślady dawnego życia bakteryjnego - o ile oczywiście takie powstało na Czerwonej Planecie.

Reklama

W ostatnich kilkunastu miesiącach doszło do znacznego poszerzenia wiedzy na temat tego obszaru. Poniższe nagranie z konferencji AGU Fall Meeting 2018 omawia najważniejsze elementy dawnej delty w Jezero oraz jego krawędzi, jak również otoczenia krateru.

Łazik Mars 2020 jest obecnie na etapie integracji. W 2019 roku nastąpi szereg jego testów, co pozwoli na weryfikację, czy pojazd jest gotowy do startu, lotu w przestrzeni międzyplanetarnej, lądowania i wreszcie - pracy na powierzchni Czerwonej Planety. Testy powinny zidentyfikować potencjalne problemy lub błędy, które jeszcze mogłyby być naprawione lub skorygowane bez ryzyka opóźnienia startu. Aktualnie start misji Mars 2020 jest zaplanowany na nie wcześniej niż lipiec 2020 roku. Lądowanie powinno nastąpić w lutym 2021 roku.

Co ciekawe, na pokładzie łazika znajdzie się meteoryt marsjański. Kawałek meteorytu Sayh al Uhaymir 008 (SaU008) posłuży do kalibracji instrumentów pomiarowych. Dobrze opisany meteoryt będzie bardzo dobrym punktem referencyjnym.

NASA planuje, że Mars 2020 zbierze próbki skał, które następnie zostaną sprowadzone na Ziemię przez kolejną, jeszcze niezatwierdzoną misję. Ta misja (Mars Sample Return) odbyłaby się w przyszłej dekadzie i byłaby ważnym etapem w przygotowaniach do lotu człowieka na Czerwoną Planetę.

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: Krater
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy