Reklama

Boeing tworzy nowy statek transportowy NASA

Już wkrótce astronauci będą podróżować na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) nowym statkiem transportowym, stworzonym przez firmę Boeing. Producent ma nadzieję, że pojazd nazwany CST-100 Starliner będzie także wykorzystywany w kosmicznej turystyce.

W ubiegłym roku NASA ogłosiła, że to firmy Boeing i SpaceX otrzymały kontrakty na budowę systemów, które pozwolą na bezpieczny transport astronautów na ISS. Jednym z nich jest CST-100 Starliner, który będzie składany w budynku Commercial Crew and Cargo Processing Facility (C3PF) w Kennedy Space Center na Florydzie.

Budowa pierwszego Starlinera ma rozpocząć się pod koniec bieżącego roku. Mimo iż egzemplarz ten nigdy nie poleci w kosmos, przejdzie całą masę testów, które będą przygotowaniem pod konstrukcję kolejnych transportowców kosmicznych.

- Komercyjne loty załogowe są kluczowe w naszej podróży na Marsa. W 35 stanach, 350 amerykańskich firm pracuje nad uniezależnieniem naszego kraju w zakresie wysyłania astronautów w kosmos - powiedział Charles Bolden, administrator NASA.

NASA przewiduje, że Starliner pozwoli na wysyłanie na ISS czterech astronautów jednocześnie. Dzięki temu, na stacji będzie mogło stale przebywać 7 członków załogi, więc będzie aż 2 razy więcej czasu na badania naukowe.

Starliner przejdzie ostateczny test w 2017 r., a potem ma być gotowy do misji kosmicznych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | NASA | Boeing

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje