Kosmos

Misja na Marsa zagrożona. Astronauci tego nie wytrzymają

Załogowa misja na Marsa może być niebezpieczniejsza niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Naukowcy odkryli, że taka podróż może trwale uszkodzić mózgi astronautów.

Najnowsze badania uczonych z UC Irvine sugerują, że obecne w przestrzeni kosmicznej naładowane cząstki pochodzące od gigantycznych supernowych, mogą wpływać negatywnie na centralny układ nerwowy. Astronauci wystawieni na działanie takiego promieniowania mogą cierpieć na upośledzenia zdolności poznawczych zbliżone do demencji.

Badania na myszach, które sfinansowała NASA, wykazały, że promieniowanie kosmiczne wpływa na integralność nerwów i synaps. Co ciekawe, aby szkodliwe efekty były widoczne, ekspozycja na promieniowanie kosmiczne musi być kilkumiesięczna. Takiej będą poddani astronauci podczas załogowej misji na Czerwoną Planetę. Nie ma szans, by nie zostali oni napromieniowani w stopniu niezagrażającym działaniu ich mózgów.

- Nie jest to pozytywna wiadomość dla astronautów, którym misja na Marsa zajmie 2-3 lata. Bez wątpienia skutki promieniowania dla ludzi będą takie same jak dla myszy, które badaliśmy. Astronauci doświadczą problemów poznawczych, które mogą doprowadzić do zmniejszenia ich możliwości intelektualnych, zagubienia, pojawienia się stanów lękowych i długotrwałych problemów poznawczych - powiedział Charles Limoli, jeden z autorów badań.

Skoro już po 6-miesięcznej ekspozycji na promieniowanie kosmiczne mogą pojawiać się problemy neurologiczne, prawdopodobne jest, że wystąpiłyby one już podczas pobytu na Czerwonej Planecie. Mogłoby to zagrozić powodzeniu misji.

Problemy ze skupieniem, brak zainteresowania otoczeniem, szwankująca pamięć, demencja - to "mniej groźne" konsekwencje ekspozycji na promieniowanie kosmiczne. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że uszkodzenia neuronów i połączeń neuronalnych są wczesną oznaką rozwijającej się choroby Alzheimera.

Misja na Marsa planowana przez NASA trwać będzie co najmniej 2,5 roku. Naukowcy liczą 6 miesięcy na dotarcie do Czerwonej Planety, 18 miesięcy na pobyt na Marsie i 6 miesięcy na powrót na Ziemię. Może okazać się, że z takiej wyprawy powrócą zupełnie inni ludzie niż ich znaliśmy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: misja na marsa | Mars | Kosmos | promieniowanie kosmiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama