Reklama

Niedługo na orbitę trafi cała rodzina małych satelitów

​Brytyjska firma SSTL chce stać się największym producentem nowego typu ultratanich satelitów. Pierwsze z urządzeń wchodzących w skład projektu Carbonite znajduje się już na orbicie. Wkrótce trafią tam kolejne.

Carbonite to 80-kilogramowy satelita, który został wyniesiony na orbitę w lipcu. Jego zadaniem jest wykonywanie zdjęć gwiazdozbiorów w wysokiej rozdzielczości. Dzięki zamontowanym kamerom i teleskopom, Carbonite może także uzyskać szczegółowe obrazy Ziemi. Satelita jest w stanie pracować w obu trybach.

Mista Carbonite została ogłoszona podczas ostatniej konferencji World Satellite Business Week w Paryżu, zorganizowanej przez Euroconsult. SSTL zapewnia, że szykuje więcej satelitów Carbonite.

Ich głównym celem jest zredukowanie masy satelity do 50 kg. Cel ten ma zostać w ciągu najbliższych 3 miesięcy. By produkcja satelitów stała się opłacalna na większą skalę, pojedynczy egzemplarz Carbonite musi potanieć (poniżej 1 mln funtów).

Nazwa misji - Carbonite - została zapożyczona z nazwy substancji, która w jednej z części "Gwiezdnych wojen" została użyta do zamrożenia Hana Solo.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: satelita | mikrosatelita

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama