Kosmos

Na Marsie odkryto wodę w stanie ciekłym

Łazik Curiosity odnalazł dowody potwierdzające, że woda w stanie ciekłym może istnieć blisko marsjańskiej powierzchni.

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że klimat Marsa jest za zimny, aby na jego powierzchni mogła istnieć woda w stanie ciekłym. Podejrzewano jedynie, że pod powierzchnią Czerwonej Planety znajdują się duże pokłady lodu. Aż do teraz.

Zgodnie z wynikami ostatnich badań, to zawarta w marsjańskiej glebie solanka sprawia, że jest ona wilgotna. Co więcej, wysoka zawartość soli i wapnia może radykalnie obniżać temperaturę zamarzania cieczy, aż do -70oC. Pomiary wykonane przez Curiosity w kraterze Gale pokazują, że w trakcie zimnych nocy temperatura i wilgotność są wystarczające do pojawienia się kropelek wody w glebie. To nowy zwrot w poszukiwaniach życia na Czerwonej Planecie.

Nawet występowanie wody w stanie ciekłym na powierzchni Marsa, nie sprawi, że planeta stanie się miejscem przyjaznym do rozwoju życia. Występowało ono na Czerwonej Planecie ok. miliard lat temu, ale z nieznanych przyczyn wyginęło. Teraz istnienie życia na Marsie jest niemal niemożliwe, a to z powodu braku pola magnetycznego, które Ziemię chroni przed kosmicznym promieniowaniem. Naukowcy przekonują, że dzisiaj kosmiczne promieniowanie wnika co najmniej metr w głąb marsjańskiej powierzchni. Jego natężenie jest w stanie zabić nawet najbardziej odporne znane nam organizmy żywe.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | życie pozaziemskie | woda | Curiosity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy