Kosmos

Rok 2015 był rekordowo ciepły

​Rok 2015 był najcieplejszym w historii pomiarów prowadzonych przez człowieka. Średnia temperatura na lądach i oceanach w 2015 r. przekroczyła średnią dla całego XX wieku aż o 0,9 stopnia Celsjusza.

Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) i NASA wspólnie przygotowały raport, z którego wynika, że rok 2015 był najcieplejszym w historii. O tym, że ubiegły rok będzie wyjątkowy, wiadome było jak tylko się zaczął. To kolejny rekord po roku 2014 r., który był najcieplejszy od 1880 r., czyli od kiedy prowadzi się pomiary.

Wysokie temperatury na niektórych regionach świata odbiły się bardziej, a na innych mniej. W 2015 r. szczególnie gorąco było zwłaszcza na wschodzie i południu Afryki, a także w obszarze północno-wschodniego Pacyfiku.

Jednym z najczęściej przytaczanych wyjaśnień tego zjawiska jest pojawienie się w marcu na Pacyfiku ciepłego równikowego prądu El Nino, wyjątkowo silnego w ubiegłym roku. Na półkuli północnej jego działanie utrzyma się aż do marca 2016 r. Jest to konsekwencją nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

Reklama

Chcesz sprawdzić pogodę - zajrzyj do naszego serwisu pogodowego


- Zmiany klimatu to wyzwanie dla naszego całego pokolenia. Nasza praca ma wpływ na każdego człowieka na Ziemi. Nasz raport pokazuje, że powinniśmy podjąć zdecydowane działania w celu ochrony naszej planety, bo inaczej ją zniszczymy - powiedział Charles Bolden, administrator NASA.

Pogoda wariuje

Naukowcy zmierzyli intensywność ocieplania się wód środkowego Oceanu Spokojnego i na tej podstawie wyciągnęli wnioski dotyczące siły El Nino. 26 listopada 1997 roku - podczas najsilniejszego do tej pory El Nino - temperatura wody w Pacyfiku była o 2,8oC wyższa od średniej. W tym roku było jeszcze gorzej. Już 4 listopada temperatura wody była o 2,8oC wyższa od średniej, a 14 dni później wzrosła aż do 3,1oC! Nigdy wcześniej wody w tym regionie nie były tak ciepłe.

- Temperatury wody w środkowej części Pacyfiku mają największy wpływ na globalną cyrkulację atmosferyczną, a co za tym idzie - także na pogodę na świecie - powiedział Axel Timmerman z University of Hawaii.

Więcej informacji o tym zjawisku można znaleźć w tym miejscu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | NOAA | globalne ocieplenie | temperatura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy