Reklama

Wiesz, czym oddychasz w domu? O monitorowaniu i dbaniu o jakość powietrza

Zazwyczaj problemem jakości powietrza zajmujemy się na zewnątrz. Szkodliwe pyły i zanieczyszczenia nie znikają jednak wraz z wejściem do domu. Teraz, gdy spędzamy większość czasu zamknięci w czterech ścianach, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to czym oddychamy.

Okno nie wystarczy

Smog najczęściej kojarzy nam się z sezonem grzewczym. Od kilku lat okres jesienno-zimowy w większości polskich miast oznacza konieczność wychodzenia w masce antysmogowej i częste sprawdzanie aplikacji informującej o aktualnym stanie zanieczyszczenia. Po powrocie obowiązkowy prysznic - charakterystyczny zapach palonego plastiku skutecznie wżerał się w skórę, włosy i ubrania.

Niestety rzeczywistość nie jest taka prosta - smog nie znika wraz z zakończeniem sezonu grzewczego, tego rodzaju zanieczyszczenia towarzyszą nam również w cieplejszych miesiącach. Pomimo pozostawania w domu boli cię głowa, masz zaczerwienione spojówki? Smog i zanieczyszczenia mogą dostawać się także do wnętrza mieszkania. Szkodliwe pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla czy sadza dostają się do wewnątrz nie tylko przez nieszczelne okna. Otwory wentylacyjne czy zwyczajne wietrzenie to także źródła smogu w mieszkaniu. Ciężko jednak wytrzymać bez otwierania okien, zwłaszcza gdy robi się ciepło.

Reklama

Aby poprawić jakość powietrza warto mieć w mieszkaniu rośliny, które pomagają oczyszczać powietrze. Warto także zaopatrzyć się w narzędzie, które pozwoli nam monitorować jakość tego czym oddychamy. Takie rozwiązanie zastosował Philips w swoich oczyszczaczach powietrza z serii Dual Scan. Wyświetlacz LED na bieżąco informuje użytkowników o stanie powietrza, pokazując trzy rodzaje zanieczyszczeń: cząsteczek PM 2.5, alergenów oraz gazów. Dodatkowo twoja rodzina jest bezpieczniejsza dzięki technologii Dual Scan. Podwójny czujnik wykrywa i usuwa cząsteczki nawet 800 razy mniejsze od smogu , a także skanuje  powietrze 1000 razy na sekundę. Takie działanie gwarantuje najwyższą skuteczność.

Trujące meble i ściany?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które powinno towarzyszyć nam nie tylko jesienią czy zimą, ale właściwie przez cały rok. Pomoże nam pozbyć się z wdychanego powietrza szkodliwych substancji, choćby formaldehydu. Obecność tego związku w naszych mieszkaniach to wynik działania przemysłu tekstylnego czy fabryk meblarskich. Znajdziesz ją więc w przedmiotach codziennego użytku. Źródłem zanieczyszczenia są bowiem nie tylko meble zrobione ze sklejki czy płyt wiórowych. Formaldehyd znajdziemy także w papierach śniadaniowych, klejach budowlanych czy kosmetykach,

Alergicy strzeżcie się

Formaldehyd i smog to nie jedyna przyczyna problemów z oddychaniem. Masz w domu alergika? Pewnie wiesz o tym najlepiej. Kiedy inni z ulgą witają nadejście wiosny, ty przygotowujesz się na napady kaszlu, zapalenie spojówek i katar z powodu krążących w powietrzy pyłków. Ulgi nie przynosi także sezon zimowy. Włączone ogrzewanie potrafi być męką dla tych, którzy uczuleni są na roztocza kurzu domowego. A przecież w powietrzu krążą także pleśnie czy grzyby.

Ulgę alergikom przyniesie z pewnością oczyszczacz powietrza. Te najwyższej jakości usuwają   nawet najmniejsze pyłki i zanieczyszczenia. Oczyszczacze powietrza Philips z serii Dual Scan są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić  zmniejszenie objawów alergii takie jak katar, kaszel czy łzawienie oczu. Potwierdziła to Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF) na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych.[1] Wysoki wskaźnik efektywności CADR na poziomie 500 m3/h oznacza, że w ciągu 6 minut[2] możemy spodziewać się znacznej poprawy jakości stanu powietrza. Wyraźne efekty odczują nie tylko alergicy.

Artykuł powstał we współpracy z marką Philips

[1]  Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, prof. Bergmann; ECARF; sierpień 2015 .

[1] W pomieszczeniu o powierzchni 20 m2.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy