Medycyna przyszłości

Alkohol, który nie uzależnia i nie powoduje kaca wkrótce na rynku?

Już wkrótce syntetyczny alkohol, który nie powoduje kaca, może zrewolucjonizować rynek. Alcosynth został opracowany z zamiarem ratowania życia.

W 2014 r. w Wielkiej Brytanii alkohol spowodował śmierć 8697 osób. W Stanach Zjednoczonych co roku prawie 88 tys. osób umiera z przyczyn związanych z alkoholem. Brytyjski neurobiolog David Nutt ma już dość tych statystyk. Dlatego wynalazł alcosynth.

- Alkohol zabija rocznie 4 mln osób na całym świecie. Chcę powstrzymać tę rzeź - powiedział David Nutt.

Sposób, w jaki alcosynth jest metabolizowany przez organizm, może pomóc ludziom uniknąć niektórych szkodliwych i potencjalnie śmiertelnych konsekwencji, m.in. zaburzeń pracy wątroby czy serca. Ale jak tak naprawdę działa alcosynt? Nutt póki co nie chce odsłonić wszystkich kart, przynajmniej dopóki, "wszystkie prawa własności intelektualnej nie są bezpieczne".

Dziennikarze "The Independent" dotarli do informacji, że Nutt prowadzi obecnie badania na 90 związkach, które mogą być podstawą alcosynth. Dwa z nich są "rygorystycznie testowane pod kątem powszechnego użytku".

Według brytyjskiego neurobiologa, alcosynth jest 100 razy bezpieczniejszy od klasycznego alkoholu. To dlatego, że pojedyncza osoba będzie zażywać mniejsze dawki alcosynth - podczas gdy tradycyjny napój zawiera kilka gramów alkoholu, w przypadku z drinka z alcosynth, zawartość substancji spada o jeden rząd wielkości. Co więcej, alcosynth jest praktycznie wolny od kalorii. Nie wiadomo jeszcze, czy można się od niego uzależnić.

Główną zaletą alcosynth jest to, że kiedy jest on rozkładany w organizmie, na żadnym etapie nie powstaje związek o nazwie aldehyd octowy (jak w przypadku metabolizmu klasycznego alkoholu). Aldehyd octowy jest toksyną, która gromadzi się w organizmie, gdy pijemy większe ilości alkoholu, niż jesteśmy w stanie przyswoić. U osób pijących nałogowo alkohol, może dojść do marskości wątroby, co skutkuje 50-procentową szansą na zgon w ciągu 5 lat. Aldehyd octowy może prowadzić także do przewlekłych chorób serca. Bez niego, alcosynth jest znacznie bezpieczniejszy. I nie będzie kaca, bo to właśnie aldehydowi octowemu najprawdopodobniej zawdzięczamy "syndrom dnia następnego".

Alcosynth nie jest obecnie dostępny dla konsumentów i prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas nie będzie. Wszystko dlatego, że skutki zdrowotne spożywania alkoholu syntetycznego nie są znane. Naciski wywierane przez opinię publiczną na pewno zintensyfikują prace, które doprowadzą do stworzenia w pełni bezpiecznego alkoholu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kac | alkohol | alkoholizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy