Reklama

Botoks przenika do układu nerwowego

Botulinotoksyna, znana jako jad kiełbasiany, to jedna z najsilniejszych trucizn organicznych. Zatrucie jadem kiełbasianym to ciężka choroba, która atakuje m.in. system nerwowy - podaje "The Journal of Neuroscience".

Toksyna botulinowa typu A (botoks) jest aktywnie wykorzystywana w medycynie i kosmetologii. Preparat zmniejsza zmarszczki i łagodzi ataki migreny. Naukowcy w dalszym ciągu podają informacje o innych korzystnych właściwościach botoksu. Uczeni z Norwegii przeprowadzili eksperyment, który udowodnił, że botoks pomaga zmniejszyć wagę ciała.

Okazuje się jednak, że nawet podczas zwykłych zabiegów kosmetycznych, zastosowany miejscowo botoks przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Na razie nie udało się odkryć żadnych niekorzystnych efektów takiego uwalniania się toksyny botulinowej do ciała. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże zrozumieć mechanizm rozwoju niektórych chorób wirusowych. Udało im się bowiem zauważyć, że botoks przemieszcza się po organizmie w podobny sposób, jak niektóre wirusy, tj. wirus wścieklizny i wirus Zachodniego Nilu (WNV).

Reklama


Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: botoks | zastrzyki z botoksu | układ nerwowy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy