Medycyna przyszłości

Dzięki tym gąbkom każdy krwotok zatamujesz w 15 sekund

Naukowcy znaleźli sposób, który pozwoli na tamowanie krwotoków w sposób podobny, w jaki zalepia się otwory w dziurawych oponach. Wszystko dzięki Xstat Dressing - miniaturowym gąbkom, wstrzykiwanym bezpośrednio do rany.

Szybkie tamowanie krwotoków ma znaczenie w przypadku poważnych wypadków, do których nie od razu może dotrzeć pomoc medyczna, a przede wszystkim na polu bitwy, gdzie zraniony żołnierz często i tak musi walczyć. Teraz takie krwotoki tamuje się wpychając tampon z gazy głęboko w ranę. Takie rozwiązanie jest jednak wybitnie prowizoryczne i często po prostu nie pomaga. A ponadto czyni żołnierza bezwartościowym na polu bitwy (zabiera się mu bron) i sprawia ogromny ból.

Sytuację może zmienić start-up RevMedx, który zaprojektował Xstat Dressing - specjalny system tamujący krwotoki z głębokich ran. Pierwotnie Xstat Dressing miał mieć postać sprayu pokrywającego otwór w powłoce ciała, ale zrezygnowano z takiego rozwiązania, bo ciśnienie krwi i tak przerywało opatrunek.

Jak działa Xstat Dressing? Miniaturowe gąbki o średnicy 1 cm znajdujące się w specjalnym aplikatorze przypominającym strzykawkę, umieszcza się na wprost rany. Po naciśnięciu tłoka, porcja sterylnych gąbek wypełnia ranę. Pod wpływem ciśnienia krwi rozszerzają się one i ściśle wypełniają przestrzeń. Krwotok ustaje w ciągu zaledwie 15 sekund. Tak opatrzony żołnierz bez problemu jest w stanie wytrzymać do czasu przybycia pomocy, a często nawet i walczyć. Aby lekarz nie miał problemu z usunięciem gąbek w warunkach szpitalnych, są one nasączone kontrastem widocznym na zdjęciach rentgenowskich.

Projekt RevMedx spotkał się z ogromną aprobatą niemal wszystkich zainteresowanych instytucji. Już na początkowym etapie projektu aż 5 mln dol. na dalszy rozwój przelała armia USA. Sporą kwotę dorzuciła także Fundacja Billa i Melindy Gatesów.

W planach jest także zastąpienie gąbek materiałem biodegradowalnym, którego nie będzie trzeba usuwać z ciała.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krwotok | krwawienie | żołnierze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy