Reklama

Im trudniejsze zadanie, tym bardziej nie zauważamy świata dookoła

Kiedy mózg jest zaangażowany w skomplikowane zadanie, jego komórki pracują na pełnych obrotach, więc zaczynamy ignorować rzeczy, które dzieją się dookoła.

Naukowcy z University College London (UCL) opracowali nową technikę skanowania mózgu. To funkcjonalna spektroskopia bliskiej podczerwieni (fNIRS), pozwalająca na mierzenie aktywności enzymów w mitochondriach neuronów. Mitochondria są wewnętrznymi elektrowniami komórek, więc dzięki pomiarom enzymów można śledzić poziom ich aktywności. Technika fNIRS nie jest tak dokładna jak magnetyczny rezonans jądrowy, ale jest tańsza i łatwiejsza w użyciu.

Korzystając z fNIRS uczeni przyjrzeli się zmianom w aktywności mózgu podczas testu uwagi. Uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie zadanie wizualnego, które było albo trudne, albo łatwe. W niektórych przypadkach z boku ekranu pojawiał się wzór w kratkę.

Przy rozwiązywania łatwego zadania wzór był zauważalny - komórki mózgu związane z widzeniem peryferyjnym były bardziej aktywne. Jednak w przypadku trudnego zadania, zaobserwowano znacznie słabszy efekt. Naukowcy sugerują, że aktywność w regionach mózgu niezwiązanych z konkretnym zadaniem zostaje stłumiona - tym bardziej, im bardziej skomplikowane zadanie.

To kolejne badanie wyjaśniające, dlaczego skupianie się na wielu zadaniach jednocześnie, jest tak trudne dla większości osób. Wielozadaniowość po prostu nie leży w naszej naturze.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mózg | neurologia | badania mózgu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL