Medycyna przyszłości

Innowacyjny hydrożel do hamowania krwawienia

Amerykańscy naukowcy opracowali innowacyjny hydrożel, który połączony z batroksobiną jest idealnym specyfikiem do szybkiego tamowania krwawienia.

Uczeni z Rice University odkryli, że połączenie hydrożelu SLac z substancją występującą w jadzie żararak - węży z rodziny żmijowatych - doskonale sprawdza się do hamowania krwawienia. Po wstrzyknięciu SB50 (tak oznaczono konstrukt) ciecz błyskawicznie zamienia się w żel, który samodzielnie dostosowuje się do rany i ją zasklepia. Skrzep tworzy się w zaledwie kilka sekund.

Innowacyjny specyfik może okazać się niezwykle użyteczny podczas operacji, zwłaszcza u pacjentów, którym z medycznych przyczyn są podawane leki rozrzedzające krew.

- To niesamowite, że można wziąć coś tak zabójczego i zamienić w coś, co potencjalnie ocala życie - powiedział Jeffrey Hartgerink, jeden z autorów badań.

Batroksobina łączona z żelem SLac nie jest pozyskiwana bezpośrednio od węży, a produkowana przez genetycznie przystosowane baterie, co eliminuje ryzyko zakażenia groźnymi toksynami. Testy wykazały, że preparat hamuje krwawienie zaledwie w 6 sekund. Jest to obecnie najskuteczniejszy znany sposób zamykania ran, zwłaszcza w obecności czynnika zapobiegającego krzepnięciu krwi.

Hydrożel SB50 nie powoduje żadnych skutków ubocznych i wydaje się, że za kilka lat będzie stosowany w klinikach na całym świecie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krwawienie | hydrożel | jadowite węże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy