Medycyna przyszłości

Kobiety w ciąży mogą palić? Zaskakujące badania

Kobiety w ciąży, które nie czują się silnie przywiązane emocjonalnie do swoich nienarodzonych dzieci, mogą palić więcej niż te, które łączy psychiczna więź z noszonym płodem.

- Wydaje się rozsądne z punktu widzenia psychologii, że kobiety, które czują się mniej przywiązane do swoich nienarodzonych dzieci mogą palić więcej papierosów. Nie muszą bowiem myśleć o skutkach swojego nawyku i zamartwiać się czy nikotyna nie wpłynie negatywnie na rozwój płodu - powiedziała Susanna Magee z Brown University.

Zespół naukowy Magee przeanalizował zachowania subpopulacji brzemiennych kobiet palących papierosy wykorzystując technikę Behavior and Mood in Babies and Mothers (BAM BAM). Postawiona przed badaniami teza okazała się prawdziwa.

Naukowcy zmierzyli poziom kotyniny (produktu ubocznego metabolizmu nikotyny) u kobiet w 30. i 35. tygodniu ciąży, a także po porodzie. Okazało się, że kobietom, które z jakichś powodów nie czuły się związane emocjonalnie z noszonym dzieckiem, palenie nie szkodziło tak bardzo, jak tym, które nie mogły doczekać się rozwiązania. Zależność ta przekładała się również na rozwój płodu.

- Nasze badania potwierdzają, że przywiązanie matki i płodu może mieć rzeczywisty wpływ na stan zdrowia dziecka po rozwiązaniu - podsumowała Magee.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | palenie tytoniu | papierosy | nikotyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy