Medycyna przyszłości

Napoje energetyczne niebezpieczne dla serca

Osoby, które nie spożywają regularnie kofeiny, mogą doświadczyć dramatycznego wzrostu spoczynkowego ciśnienia krwi po konsumpcji komercyjnie dostępnych napojów energetycznych. To z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowych, w tym zawałów.

Zespół lekarzy z Mayo Clinic przebadał grupę osób w wieku 19-40 lat podając im powszechnie dostępny w sklepach spożywczych napój energetyczny lub placebo. Przed i po podaniu substancji ochotnikom zmierzono ciśnienie krwi oraz tętno. Okazało się, że energy drinki są lepiej przyswajane przez osoby, które regularnie zażywają kofeinę w innych produktach spożywczych (np. kawie).

Po wypiciu napoju energetycznego spoczynkowe ciśnienie krwi wzrosło u wszystkich badanych. Efekt był jednak bardziej zauważalny u osób, które nie są przyzwyczajone do kofeiny, tzn. takich, które dziennie spożywają mniej niż 160 mg kofeiny (co równa się jednej filiżance kawy).

O tym, że napoje energetyczne mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu wiadomo już od jakiegoś czasu. Najnowsze badania sugerują, że szczególnie uważać powinny osoby nieprzyzwyczajone do kofeiny.

- Wiemy, że napoje energetyczne są szeroko rozpowszechnione, szczególnie wśród młodych ludzi. W ostatnich latach, obawy dotyczące bezpieczeństwa spożycia tych napojów wzrosły. Nasze badania wykazały, że energy drinki podnoszą ciśnienie krwi. U osób, które nie piją regularnie kawy, problem może być jeszcze większy - powiedziała Anna Svatikova, szefowa zespołu naukowców z Mayo Clinic.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje energetyczne | kofeina | kardiologia | atak serca | serce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy