Reklama

Naukowcy odkryli gen, który stymuluje regenerację tkanek

Na starość różnego rodzaju siniaki i obtarcia skórne nie goją się tak szybko, jak w młodym organizmie. Naukowcy znaleźli sposób, by to zmienić.

Uczonym z Boston Children's Hospital udało się znaleźć gen, którego reaktywacja przyspiesza regenerację różnego rodzaju ran skórnych, ale i włosów, kości oraz tkanek miękkich. Lin28 jest genem, który jest aktywny w embrionalnych komórkach macierzystych, podczas formowania się i wzrostu organizmu. Umożliwia on regenerację, gdyż zwiększa tempo metabolizmu w mitochondriach, czyli energetycznych fabrykach komórkowych. Lin28 odpowiada za wygenerowanie odpowiedniej ilości energii, która jest niezbędna do stymulacji wzrostu tkanek.

"Wiedzieliśmy wcześniej, że defekty w metabolizmie mitochondriów mogą prowadzić do szybszego starzenia się komórek i tkanek. Teraz udało nam się uzyskać coś odwrotnego - wzmocnienie metabolizmu mitochondriów, które stymuluje proces regeneracji" - powiedział Shyh-Chang Ng.

Reaktywacja genu Lin28 nie przynosi od razu pożądanego rezultatu. Nie wiadomo co dokładnie powoduje, że tkanka z aktywnym genem wzrasta. Naukowcy chcą to zbadać w przyszłych eksperymentach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL