Reklama

Naukowcy są w stanie przewidzieć, gdzie pójdzie szczur

W hipokampie istnieją specjalne neurony zwane komórkami miejsca. Aktywują się, gdy zwierzę pojawia się w określonym miejscu w swoim otoczeniu. Dzięki nim naukowcy są w stanie przewidzieć, w jaką stronę zwierzę się przemieści.

Naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii (IST) w Austrii zauważyli, że aktywacja konkretnej komórki miejsca może być powiązana z miejscem, w którym szczur przebywał lub dokąd się udał. Gryzonie umieszczono w ośmiu ramionach labiryntu, z których trzy zawierały ukryte pożywienie. W ten sposób przetestowano pamięć referencyjną zwierząt, która pozwala szczurom pamiętać, które ramiona labiryntu zawierają pokarm, a które nie, a także pamięć roboczą, która umożliwia zapamiętanie, które ramiona jeszcze musi zbadać.

Udało się wychwycić pracę neuronów podczas wykonywania zadań. Dzięki zaobserwowaniu impulsów neuronów podczas przemieszczania się, uczeni byli w stanie przewidzieć dokąd gryzoń się uda.

To nie wszystko - w ten sposób naukowcom udało się także przewidzieć, kiedy szczur popełni błąd. Na podstawie obserwacji komórek miejsca w hipokampie można było przewidzieć, że szczur pójdzie w złe miejsce, zanim jeszcze tego dokona.

Nowe badania są ekscytujące w kontekście pamięci referencyjnej, ale nie mają zastosowania do pamięci roboczej. To pozwala nam zbliżyć się do lepszego zrozumienia mózgowego GPS-u.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy