Medycyna przyszłości

Naukowcy stworzyli pierwszy taki plaster z ibuprofenem

Problem z powszechnie stosowanymi doustnymi środkami przeciwbólowymi jest taki, że zanim dotrą one w konkretne miejsce, muszą przejść niemal przez całe ciało. Teraz naukowcy znaleźli na to sposób jak temu zaradzić - plaster z ibuprofenem.

Zespół naukowców z University of Warwick opracował rozwiązanie, które w przyszłości może zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków przeciwbólowych. Opatrunek wykonany z adhezyjnego polimeru przez firmę Bostik zawiera 30 proc. ibuprofenu. Po aplikacji na ciało pacjenta, lek zaczyna przedostawać się do organizmu w kontrolowanym tempie. Tak uwalniany ipubrofen jest aktywny przez 12 godzin. Efekt biologiczny jest błyskawiczny.

Mimo iż istnieją już żele zawierające w składzie ipuprofen, uwalniają one preparat w nie tak rozłożonych dawkach, przez co mogą pojawić się skutki uboczne. 30 proc. masy plastra tu bardzo dużo ibuprofenu - aż 5-10 razy więcej niż można zmieścić w dotychczas stosowanych rozwiązaniach.

Polimer zastosowany przez Brytyjczyków może zostać wykorzystany do produkcji opatrunków transdermalnych zawierających różnego rodzaju leki. Innowacyjny plaster z ibuprofenem o komercyjnej nazwie Medherant powinien pojawić się na rynku w ciągu najbliższych 2 lat.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ibuprofen | lek przeciwbólowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama