Reklama

Nowe urządzenie do biopsji przyspiesza detekcję nowotworów

Hiszpańscy naukowcy stworzyli nowe urządzenie, które znacznie skraca czas potrzebny do wykonania biopsji skóry. Jest ono proste w obsłudze i umożliwia szybsze rozpoznanie raka skóry.

Metoda opracowana przez uczonych z Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) i Institute Ramón y Cajal for Health Research (IRYCIS) już wkrótce może znacznie przyspieszyć podstawowe badania skóry. Obecnie stosowane techniki biopsji skóry wymagają ręcznego wycięcia fragmentu tkanki i ostrożnego zszycia nacięcia. Proces ten jest nie tylko czasochłonny, ale i wymaga posiadania odpowiednich, chirurgicznych umiejętności.

Nowo stworzone urządzenie pobiera próbkę do biopsji automatycznie. Jedyne, co lekarz musi zrobić to nacisnąć odpowiedni przycisk. Urządzenie jest ustawiane na skórze pacjenta, aktywowane przyciskiem, a mechanizm automatycznego odcinania błyskawicznie pobiera tkankę. Proces nie wymaga znieczulenia miejscowego i trwa zaledwie kilka minut, co jest znaczną poprawą w stosunku do 25-30-minutowych standardowych zabiegów biopsji.

Za pomocą biopsji można wykryć nowotwór skóry. Niezłośliwe nowotwory skóry są jednymi z najczęściej diagnozowanych nowotworów. W samej tylko Wielkiej Brytanii odnotowuje się ponad 100 000 rocznie. Opracowany sprzęt może stać się ważnym narzędziem do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biopsja | nowotwory | onkologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama