Medycyna przyszłości

Sposób na raka? Nie niszczyć go, ale nauczyć się z nim żyć

Nie niszczenie nowotworów, a ich kontrolowanie jest kluczem do walki z chorobą. To kontrowersyjne podejście sugeruje, że osoby cierpiące na raka mogą mieć większe szanse na przeżycie z chorobą, niż bez niej.

Obecne metody leczenia nowotworów często wymagają agresywnego podejścia. W chemioterapii stosuje się wysokie dawki leków, które mają za zadanie zniszczyć jak najwięcej zmienionych komórek. Ale statystyki pokazują, że całkowite wyeliminowanie raka to zjawisko bardzo rzadkie, a toksyczne efekty uboczne chemioterapii są wysoce destruktywne dla organizmu. Zalicza się do nich nie tylko utratę włosów, nudności i skrajne zmęczenie, ale także paraliż układu immunologicznego czy anemię.

Sposobów na walkę z nowotworami jest wiele, ale niektórzy naukowcy uważają, że agresywna chemioterapia może w rzeczywistości tylko pogorszyć chorobę. W wyniku naturalnej selekcji, komórki nowotworowe odporne na chemioterapeutyki stają się dominujące w populacji, co oznacza katastrofalne nawroty choroby. Nowa strategia ma na celu przeciwdziałanie powstawaniu takich komórek. Zamiast próbować całkowicie wyniszczyć guza, celowo się go stabilizuje, pozwalając przetrwać małej populacji komórek nowotworowych wrażliwych na leki.

Zespół naukowców z Moffitt Cancer Center w Tampa pod kierownictwem dr Roberta Gatenby'ego przeprowadził testy z użyciem powszechnie stosowanego w chemioterapii leku o nazwie paklitaksel. Obiektem doświadczalnym były myszy z dwoma różnymi rodzajami raka piersi. Przy pomocy standardowej terapii znacznie zniszczono guza, ale po jej zakończeniu powrócił on do swoich pierwotnych rozmiarów. Nowe, radykalne podejście polegające na podaniu początkowej silnej dawki leku i stopniowym jej zmniejszaniu dało zaskakujące rezultaty. Naukowcy byli w stanie całkowicie kontrolować wielkość nowotworu. Nie pojawiły się agresywne nawroty choroby, a ponadto zaobserwowano mniejszą ilość skutków ubocznych chemioterapii.

- Nasze wyniki sugerują, że ta adaptacyjna strategia terapeutyczna może być dostosowana do obrazowania klinicznego i może doprowadzić do długotrwałego przeżycia organizmu wolnego od progresji raka piersi - powiedział Gatenby.

To pierwsze tego typu badania na świecie, jednak ich wyniki są ekscytujące i niezwykle perspektywiczne. Życie ze stabilnym nowotworem to zawsze lepsza alternatywa dla niekończącej się walki z tą często śmiertelną chorobą.

Reklama

Dieta w walce z rakiem? Porozmawiaj na FORUM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | chemioterapia | raki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama