Medycyna przyszłości

Stworzono dwie nowe zasady azotowe - o krok od sztucznego życia?

​Naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli organizm, którego kod genetyczny składa się nie z dwóch, a z trzech par zasad azotowych. Oznacza to, że jesteśmy coraz bliżej budowy sztucznego życia.

Zespół naukowców z Kalifornii przeprowadził rewolucyjny eksperyment, w ramach którego stworzono nowe DNA. Mimo iż nowy kod genetyczny jest oparty na tym samym kwasie nukleinowym, który wypełnia nasze ciała, to składa się z dwóch nadprogramowych liter. Wszystko to nie byłoby możliwe dzięki syntetycznej genetyce, która jeszcze niedawno była tylko alternatywną metodą badań nad organizmami żywymi.

W przyrodzie genetyczny zapis DNA opiera się na czterech zasadach azotowych (A, T, C i G). Adenina łączy się z tyminą (w RNA z uracylem), a cytozyna z guaniną. To właśnie ułożenie tych podstawowych zasad azotowych świadczy o indywidualnych cechach każdego organizmu, w tym człowieka. Dodanie do DNA dwóch kolejnych zasad azotowych otwiera szeroko drzwi do tworzenia w pełni syntetycznych organizmów.

Nowa para zasad została potocznie określona jako X i Y, natomiast w języku naukowym tworzy ją d5SICSTP i dNaMTP. Ich twórcami jest Floyd Romesberg, który z powodzeniem wprowadził je do DNA żywej bakterii E.coli.

Jak to się stało, że bakterie nie odrzuciły sztucznych zasad azotowych? Przecież wszystkie organizmy mają mechanizmy chroniące przed takimi modyfikacjami. Uczeni tym razem użyli jednak specjalnego fortelu, do którego wykorzystali jedno z popularniejszych białek transportowych.

Zasady X i Y wprowadzono do plazmidu, czyli cząsteczki DNA pozachromosowego, która znajduje się w cytoplazmie komórek i może niezależnie się replikować. Naukowcy są przekonani, że brak odrzucenia "obcych" zasad azotowych przez plazmid oznacza, że podobnie będzie w przypadku DNA znajdującego się w jądrze komórkowym.

Wiele wskazuje, że nadchodzi prawdziwy boom inżynierii genomowej. Dzięki nowym zasadom azotowym już wkrótce będziemy mogli tworzyć nieznane wcześniej aminokwasy, a więc i białka o możliwościach, jakich nie znamy.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DNA | syntetyczna genetyka | bakterie coli | sztuczne życie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy