Medycyna przyszłości

Szczepionka przeciw groźnemu pasożytowi coraz bliżej

​Naukowcy są coraz bliżej stworzenia skutecznej szczepionki przeciw tęgoryjcowi dwunastnicy, z powodu którego na całym świecie choruje ponad 600 milionów osób.

Tęgoryjec dwunastnicy to pasożyt człowieka zaliczany do typu nicieni. Dorosły osobnik ma niecałe 2 cm długości i żyje w dwunastnicy. Pasożyt żywi się nabłonkiem dwunastnicy i wysysaną krwią, przez co powoduje anemię. Czasami może powodować śmierć.

Do zakażenia dochodzi poprzez połknięcie jaj znajdujących się w zanieczyszczonej wodzie lub niedomytych owocach i warzywach. Larwy mogą wwiercać się do naczyń krwionośnych przez skórę, np. u osób chodzących boso. Tęgoryjce wywołują ancylostomozę, niekiedy mogą atakować płuca lub mózg.

Pozbycie się tęgoryjca nie należy do szczególnie trudnych - leczenie zwykle trwa kilka dni, po czym szybko wraca się do pełnej dyspozycji. Ale znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd prace nad szczepionką.

Aktywny składnik szczepionki opracowanej przez Sabin Vaccine Institute stanowi białko pozyskiwane bezpośrednio z ciał dorosłych pasożytów. Po ekspozycji na tę proteinę, pacjent zaczyna wytwarzać przeciwciała, które przy ponownym kontakcie są gotowe do działania. To standardowy mechanizm działania szczepionki.

Pierwszą fazę badań klinicznych zakończono w sierpniu bieżącego roku. Próby były przeprowadzane w dwóch brazylijskich miastach na 102 pacjentach. Szczepionka powinna trafić na rynek w okolicach 2020 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pasożyty | szczepionka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy