Medycyna przyszłości

U otyłych osób neurony zjadają się nawzajem

Okazuje się, że dieta wysokotłuszczowa nie tylko zwiększa ryzyko otyłości, ale i sprawia, że układ immunologiczny konsumuje połączenia między neuronami!

Zespół naukowców z Medical College of Georgia pod kierownictwem dr Alexis M. Stranahan odkrył, że u osób otyłych dochodzi do autofagii połączeń synaptycznych. To niezwykłe zjawisko ukazujące nieznaną do tej pory odpowiedź autoimmunologiczną organizmu.

Naukowcy odkryli, że wysoki poziom tłuszczu w organizmie przejawia się przewlekłym stanem zapalnym. Ten z kolei wymaga odpowiedzi układu odpornościowego, który w mózgu jest reprezentowany przez mikroglej. W normalnych warunkach mikroglej pochłania uszkodzone i obumarłe neurony, oczyszczając korę mózgową. W otyłym organizmie dochodzi do reakcji niepożądanej. Mikroglej pochłania połączenia między neuronami (synapsy), osłabiając tym samym funkcje poznawcze.

- W normalnych warunkach mikroglej jest w ciągłym ruchu w mózgu. U osób otyłych komórki przestają się poruszać i zaczynają zjadać synapsy. To wszystko wynik otyłości, która zmienia dynamikę mikrogleju, sprawiając, że staje się on wyjątkowo żarłoczny - powiedziała Stranahan.

Obserwacje dotyczące diety wysokotłuszczowej - a tym samym funkcjonowania mikrogleju w mózgu - przeprowadzono na myszach, które przez 12 tygodni karmiono tłuszczami nasyconymi. Naukowcy uspokajają, że pomimo iż otyłość powoduje niekorzystną odpowiedź autoimmunologiczną organizmu, to jest to proces odwracalny.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mikroglej | neurony | układ immunologiczny | otyłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy