Moja metamorfoza cz.8: Trening okiem mistrza

Dokładne pomiary, a następnie ścisła dieta i skrupulatnie wypełniany plan treningowy. Tak wyglądał proces metamorfozy, który w Akademii Pawła Zaremby przeszedł Rafał, redaktor serwisu Facet. W ósmej i ostatniej części cyklu o przemianie naszego redakcyjnego kolegi opowiada sam mistrz, czyli Paweł Zaremba.

W jakiej formie był Rafał, gdy pojawił się na pierwszym treningu?


Średniej. Stan na dzień rozpoczęcia metamorfozy dolnej części ciała, czyli nogi był poprawny pod względem masy mięśniowej; słaby jak chodzi o wytrzymałość, rozciągnięcie ścięgien i siłę powięzi. Górna część ciała, czyli brzuch, klatka piersiowa, obręcz barkowa, ręce - rozwój masy mięśniowej słaby, wytrzymałość słaba, siła i moc powięzi niska. Pod względem wytrzymałości interwałowej przy długotrwałym wysiłku aerobowym - stan organizmu przeciętny.

Na jakiej podstawie opracowany został plan treningowy?


Na podstawie badań, pomiarów antropometrycznych, wywiadu z klientem i treningu testowego oraz oczekiwań klienta.

Co było głównym założeniem jego metamorfozy?


Podniesienie ogólnej sprawności organizmu. Zwiększenie wydolności wytrzymałościowej i aerobowej. Poprawa elastyczności ścięgien i ogólnej siły mięśniowej całego ciała. Podniesienie wytrzymałości psychicznej na duże zmęczenie fizyczne. 

Co sprawiało najwięcej trudności podczas pierwszych tygodni treningów? Z czym radził sobie dobrze?


Radził sobie dobrze z ćwiczeniami dolnej partii ciała, jak chodzi o ćwiczenia siłowe; słabiej jak chodzi o ćwiczenia wytrzymałościowe; dobrze radził sobie z treningiem biegowym; najwięcej kłopotu sprawiały ćwiczenia wytrzymałościowo-siłowe na górną część ciała (ramiona, barki, klatka piersiowa, plecy, brzuch).

Co poprawił znacznie podczas czterech miesięcy treningów?


Ogólną wytrzymałość organizmu na duże zmęczenie. Zwiększył siłę i moc w ćwiczeniach wytrzymałościowo-siłowych w górnej części ciała. Poprawił wytrzymałość psychiczną w długotrwałym treningu typu cardio i treningu bokserskim. Opanował podstawy techniczne boksu.

Nad czym wciąż musi pracować?


Rafał musi nadal pracować nad: ogólną mocą organizmu, wytrzymałością na długotrwałe zmęczenie, koordynacją psycho-ruchową w ćwiczeniach, a także nad techniką wykonywanych ćwiczeń. Powinien poprawić technikę pracy nóg w treningu bokserskim.

Czy dieta przyniosła skutki?


Tak. Dieta była dobrana pod kątem metamorfozy - na okres czterech miesięcy ćwiczeń. Miała służyć redukcji tkanki tłuszczowej w pasie biodrowym i podniesieniu ogólnej sprawności organizmu. 

Czy efekty metamorfozy widoczne są gołym okiem?


Rafał nie był klientem z wielką nadwagą w związku z tym jego metamorfoza nie wygląda tak spektakularnie jak widzimy na wielu zdjęciach w Internecie. Jednocześnie metamorfoza Rafała polegała na wzmocnieniu ogólnej sprawności mięśniowej ciała, poprawie wytrzymałości i zdolności regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym. Stał się po prostu silniejszy - tego nie widać lecz można poczuć. Widoczne nie jest to gołym okiem, ale widoczne jest podczas ćwiczeń fizycznych.

Jak oceniacie efekty treningów Rafała w akademii?


Pozytywnie. Przepracował cały okres czasu solidnie, z dużym zaangażowaniem. Zdał egzamin z pierwszego stopnia zaawansowania Cross Combat co znaczy, że poprawił ogólną sprawność organizmu pod każdym względem. Myślę, że jeżeli będzie kontynuował trening z czasem zwiększy również masę mięśniową górnej części ciała i poprawi wyniki sprawności dynamicznej ciała.

Co zmienilibyście w programie treningowym, gdyby miał zacząć się jeszcze raz?


Uważam, że trening był kompletny na okres metamorfozy i nic bym nie zmieniał. 

Zobacz także wcześniejsze wpisy:



1. Ból przemija, chwała trwa wiecznie

2. Jestem zwycięzcą!

3. Dieta, ach dieta...

5. Tak wygląda rzeźnia

6. Dzień próby

7. Czas na konkrety

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama