Reklama

Autonomiczne ciężarówki wyjeżdżają na drogi Florydy

​Już w tym roku na amerykańskich drogach pojawią się autonomiczne pojazdy. Nie będą to samochody osobowe, a ciężarówki, zdolne do przemieszczania się za pojazdem kierowanym przez człowieka.

Autonomiczne ciężarówki będą wykorzystywane podczas robót drogowych. Obecnie robotników pracujących na drodze w USA zabezpieczają samochody ciężarowe z pochłaniaczami energii. Nieuważny kierowca wpadnie na taki pojazd, a nie na robotników. Taki system sprawdził się i uratował życie wielu osobom.

Autonomiczne ciężarówki spełnią identyczne funkcje - ochronią robotników. Będą wyposażone w pochłaniacze energii, światła ostrzegawcze i systemy GPS, dzięki którym będą w stanie podążać w kolumnie samochodów.

- Autonomiczne samochody są postrzegane jako przyszłość transportu, a ta technologia może być pierwszą skomercjalizowaną - powiedział Gerald Ullman z texas A&M University.

W Stanach Zjednoczonych ciężarówki zabezpieczają roboty drogowe już od 30 lat. Liczba śmiertelnych wypadków z udziałem robotników drogowych spadła w tym czasie o połowę. Niewykluczone, że statystyki te poprawią się jeszcze bardziej dzięki wprowadzeniu autonomicznych ciężarówek.

Ciężarówki bez kierowców, które pojawią się wkrótce na drogach Florydy, to projekt rozwijany wspólnie z firmą Micro Systems.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama