Reklama

Pierwsza autonomiczna taksówka trafiła na ulice Shenzhen

Na drogach chińskiego miasta Shenzhen będzie można ujrzeć całkowicie zautomatyzowaną taksówkę. Podobne pojazdy były niedawno testowane także na ulicach Kalifornii.

AutoX jest pierwszą firmą, której udało się wprowadzić na chińskie drogi prawdziwie autonomiczną taksówkę. Firma otrzymała pozwolenie od władz miasta Shenzhen po serii udanych testów w zamkniętych obiektach. Choć pojazd nie jest jeszcze dostępny dla wszystkich pasażerów, jego widok na ulicach miasta stanowi waży krok w rozwoju regionu.

Automatyczny samochód firmy AutoX został wyposażony w autonomiczny system jazdy "piątej generacji". Oznacza to, że może się on poruszać nie tylko bez kierowcy, ale nawet bez pasażerów. Pojazd nie musi posiadać także elementów bezpośredniego sterowania, jak kierownica i pedały. Nad wszystkim czuwają czujniki  LiDAR oraz systemy wykrywania radarowego "4D", monitorujące na bieżąco tzw. martw pole samochodu.

Reklama

Pojazdy AutoX były już z powodzeniem testowane w podobnych warunkach w innych częściach świata m.in. w amerykańskim stanie Kalifornia. Tym razem twórcy wybrali Chiny ze względu na znacznie większą liczbę użytkowników na drogach - może to pomóc w szybkim udoskonaleniu technologii. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje