Sztuczna inteligencja

Stworzono syntetyczny mięsień dla realistycznych robotów

Być może już wkrótce uda się stworzyć androidy podobne do tych z serialu "Westworld". Wszystko dzięki rewolucyjnemu materiałowi, który może posłużyć za budulec mięśni syntetycznych istot.

Naukowcy z Columbia Engineering stworzyli syntetyczny, miękki "mięsień" zdolny do podniesienia przedmiotu o ponad 1000 razy większej masie od swojej własnej. To przekroczenie "jednej z ostatecznych barier w tworzeniu realistycznych robotów".

- Robimy postępy w kierunku myślenia o robotach, ale ich ciało nadal jest prymitywne. To duży kawałek układanki i - podobnie jak w biologii - nowy mięsień może być kształtowany i przekształcany na tysiąc sposobów. Pokonaliśmy jedną z ostatecznych barier w tworzeniu realistycznych robotów - powiedział Hod Lipson, kierownik projektu z Columbia Engineering.

Materiał wytwarzany za pomocą drukarki 3D jest w stanie kurczyć się i rozkurczać jaka prawdziwy mięsień, ale nie wymaga przy tym żadnej zewnętrznej sprężarki czy wysokiego napięcia. Kiedy materiał jest podgrzewany przez niskie napięcie elektryczne, mięśnie rozszerzają się, a kiedy jego struktura jest ochładzana, dochodzi do skurczu. Syntetyczny mięsień składa się z silikonowej matrycy kauczukowej z etanolem zamkniętym w mirkopęcherzykach.

Naukowcy przetestowali już swój syntetyczny mięsień w różnych robomięśniach. Droga do komercyjnego sukcesu projektu wciąż jest jednak daleka.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robot | android | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy