Ultra HD 4K

Rosja testuje technologię Ultra HD

Rosyjska satelitarna platforma cyfrowa Trikolor TV ze wsparciem ze strony Bridge Media (nadawca kanałów Bridge TV, Rusong TV, Dance TV i Topsong TV oraz pośrednio RTG TV) uruchomiła testy przekazu kanału w standardzie Ultra HD. Emisja w 4k jest realizowana z wykorzystaniem nowoczesnego kodeka HEVC (format kompresji wykorzystywany w 4K). Jest to pierwsza emisja w HEVC na satelicie w Rosji. Do przekazu jest wykorzystywany transponder satelity Eutelsat 36B (36°E).

Nie jest to natomiast pierwszy test Ultra HD w Rosji. Z końcem czerwca 2013 realizowano już próby UHD, ale wtedy w kompresji MPEG-4 i były to eksperymenty RTG TV. Nadawano wtedy w pętli 16-minutowy film "Przygody i turystyka w południowej Rosji" z logo RTG TV 4K. Nowe testy są nadawane bez logotypu.

Nowa emisja jest prowadzona z transpondera wykorzystywanego ostatnio (do kwietnia 2014) przez ukraińskiego operatora Lybid TV. Zaprzestał on świadczenia usług z uwagi na sytuację geopolityczną w jakiej znalazła się Ukraina i doprowadziło to do problemów finansowych operatora (więcej informacji). W połowie maja Trikolor TV poinformował, że przejął obydwa transpondery (więcej informacji), z których realizowano usługi Lybid TV i trwające testy Ultra HD są realizowane na drugim z nich.

W ramach testów prowadzona jest m.in. emisja fragmentów opery. Rosyjscy widzowie potwierdzają odbiór m.in. na TV Samsung 48HU8500. Do odbioru wymagane są TV obsługujące HEVC i rozdzielczość 4k oraz posiadające gniazdo na moduły CAM Trikolor TV CI+ (obecnie transmisja jest nieszyfrowana, ale może się to zmienić).

Parametry techniczne:

Eutelsat 36B (36°E)
tp. 24 (12,169 GHz, pol. R, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Триколор Full HD

Kodowanie: brak
Jakość obrazu: 3840x2160, 1:78:1, ok. 25,95 Mbit/s
Jakość dźwięku: 192 kbit/s, AAC ADTS stereo

Mając na uwadze przekaz w Ultra HD nazwa, pod jaką wyszukuje się kanał jest nieco myląca, ale rozdzielczość wideo nie pozostawia wątpliwości co do jakości.

Odbiór sygnału w Polsce jest możliwy na antenach ok. 80-90 cm (lepsze warunki na wschodzie kraju, na zachodzie odbiór pogarsza się i mogą być wymagane większe czasze), ale stosowana jest polaryzacja kołowa co wymusza zastosowanie specjalnego konwertera umożliwiającego odbiór sygnału nadawanego z polaryzacjami lewoskrętną i prawoskrętną.

Reklama

Janusz Sulisz

Źródło informacji

SatKurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy