Ultra HD 4K

Test LG 55UB850V - Ultra HD dla każdego

Testujemy telewizor Ultra HD firmy LG - 55UB850V. Sprzęt wyposażony w najnowszą platformę Smart TV LG opartą o system operacyjny WebOS.

Na rynku obecnie znajduje się ponad 160 mln telewizorów z platformą Smart TV. Jednocześnie powoli coraz popularniejsze, wraz z standaryzacją 4K, stają się telewizory Ultra HD. LG próbuje połączyć najnowszą platformę Smart TV z nowoczesnym telewizorem Ultra HD. Co wyszło z tego sojuszu?

Technikalia oraz wygląd

W zestawie z telewizorem 55UB850V znajdziemy dwa piloty. Jeden klasyczny, drugi to znany już z wcześniejszych modeli telewizorów LG pilot Magic Remote. Działa trochę jak komputerowa myszka, umożliwiając sterowanie (kursor na ekranie) przy pomocy ruchu, gestów, a także głosu (polskie komendy językowe).  Jeden pilot umożliwia kierowanie dekoderem cyfrowym, głośnikami, odtwarzaczem Bly-ray i tunerem satelitarnym. Dokładną specyfikację telewizora (liczba i rodzaje złącz, technologie etc.) można znaleźć na końcu materiału.

Reklama

Sam telewizor wygląda poprawnie, łącząc elementy czarne oraz metaliczne. Z pewnością nie prezentuje się tak okazale, jak znacznie droższe modele telewizorów LG - to z pewnością  następstwo kompromisu, jakim jest niższa cena w stosunku do innych telewizorów 4K. Sprzęt jednak nadal prezentuje się dobrze, a co najważniejsze, w środku znajdziemy wszystkie najnowsze rozwiązania oraz technologie. Czyli to, co rzeczywiście ma znaczenie, jeśli chcemy mieć dobry obraz i dobre Smart TV.

webOS - nowa generacja Smart TV

Największą nowością testowanego 55UB850V, jak i premierowej linii telewizorów LG (od serii LB630V i wyższych), jest jednak zupełnie nowa platforma Smart TV. Koreański gigant zastąpił swoją poprzednią platformę systemem operacyjnym  webOS, zmodyfikowaną wersją systemu stworzonego z myślą o smartfonach i tabletach. Poprawiona i dostosowana do potrzeb użytkowników telewizorów system webOS, to obecnie najbardziej zaawansowana platforma Smart TV na świecie.

Co takiego wyróżnia webOS na tle innych tego typu rozwiązań? Prostota obsługi i stabilność. Ponieważ webOS w wielu miejscach przypomina mobilne systemy (Android, iOS, Windows Phone) - korzystanie z niego automatycznie staje się o wiele bardziej intuicyjne dla kogoś, kto ma tablet lub smartfon. Począwszy od przewodnika, który ułatwia nam konfigurację systemu na samej obsłudze platformy kończąc. Jednocześnie, jak to bywa z nowymi wersjami systemów operacyjnych, działa on znacznie bardziej stabilnie, nie wiesza się i nie stwarza niepotrzebnych problemów użytkownikom.

A co potrafi webOS? Umożliwia nam korzystanie z aplikacji, które pobieramy z LG Store, daje szansę na surfowanie po internecie oraz na granie. Baza aplikacji webOS jest już nam znana z poprzedniej platformy LG - uzyskujemy dostęp m.in. do aplikacji takich jak IPLA, IPLA Film, IPLA Sport, TVP VOD, HBO GO, Filmbox, YouTube, Skype czy Euronews (nadal brakuje jednak dobrego internetowego radia). Nowa wersja przeglądarki internetowej sprawdza doskonale - spokojnie można napisać, że jest to obecnie najlepsza przeglądarka internetowa dla platform Smart TV. Gry, jak to bywa w przypadku telewizorów i Smart TV, nie oferują skomplikowanej mechaniki, ale mimo wszystko spełniają swoją podstawową funkcję.

W praktyce dużym plusem webOS okazuje się być menu Launcher (pasek pojawiający się na dole ekranu) - dzięki niemu widz może łatwo przeglądać usługi lub materiały, nie przerywając oglądania filmu. Usuwanie oraz zmiana pozycji danej aplikacji (ikony) na pasku menu odbywa się poprzez przeciągnięcie kursorem, jak na komputerze. System umożliwia nawet coś na kształt multitaskingu (przeskakiwanie pomiędzy zadaniami - znamy je z komputerów) - to kolejne wygodne rozwiązanie.  Podsumowując, webOS to jedna z najmocniejszych stron opisywanego telewizora.

Co potrafi ten telewizor - teoria

Testowany model Ultra HD wykorzystuje najnowszą generacje matryc IPS, skonstruowanych specjalnie pod kątem reprodukcji szczegółów obrazu w rozdzielczości 4K (3840 na 2160). W telewizorze znajdziemy procesor obrazu Tru-ULTRA HD Engine Pro konwertuje materiały o rozdzielczości SD, HD lub Full HD, zapewniając jakość zbliżoną do 4K oraz ściśle współpracuje z algorytmem Super Resolution Algorithm, niwelującym zniekształcenia obrazu.  Nie zapomniano także o miłośnikach 3D - upscaler (technologia konwertująca obraz) 4K 3D zwiększa rozdzielczość zwykłego materiału Full HD do zbliżonej do 4K oraz dostarcza głębię efektów 3D. To rozwiązanie sprawia, że możliwa jest kontroli głębi 3D, która pozwala na regulowanie efektu stereoskopowego. Tyle przydatnej teorii - teraz pora na opinię, jak to wygląda w rzeczywistości.

A teraz praktyka

Testując telewizor 55UB850V korzystaliśmy z filmów Blu-ray (test materiałów Full HD), konsoli Xbox One oraz materiałów w jakości Ultra HD. Telewizor zaliczył wszystkie testy z wynikiem pozytywnym - jakość obrazu jest dobra, kolory i kontrast poprawne, nie można przyczepić się także do szybkości odświeżania. To po prostu dobra jakość biorąc pod uwagę ten segment cenowy. Całość stoi na poziomie wyższym niż telewizory LG sprzed dwóch lat - wydać wyraźny postęp.

Co bardzo istotne - ten telewizor, jak i inne nowości 4K ze stajni LG - posiada wbudowany kodek HEVC (nowy standard kompresji wideo 4K), pozwalający na odtwarzanie materiałów 4K z dowolnego nośnika, również poprzez porty USB, LAN oraz (bo również bardzo istotne) oraz HDMI 2.0 (60 klatek na sekundę). Jest to zatem telewizor Ultra HD, który będzie tak samo przydatny dzisiaj, jak i za kilkanaście miesięcy, kiedy to materiały w jakości 4K będą standardem.

Czy można się czegoś czepić? Czym smuklejszy telewizor, tym cześto mniejsza moc głośników - tak jest w przypadku tego modelu. Dwa głośniki (10W + 10W) to "minimum programowe", czyli wystarczą, ale jeśli ktoś oczekuję naprawdę mocnych basów i kinowych efektów, to nie obędzie się bez zestawu kina domowego lub soundbaru/soundplate’a. To jednak norma w telewizorach - zatem, nie ma się co dziwić. LG UB850V nie ma także wbudowanej kamerki - dla niektórych może to mieć znaczenie.

Podsumowanie testu 55UB850V

LG udało się dostarczyć dobry telewizor 4K z bardzo dobrą platformą Smart TV, a całość - co ma ogromne znaczenie - utrzymuje odpowiedni stosunek jakości do ceny. Model mniejszy o 6 cali od testowanego będzie sprzedawany w bardzo korzystnej cenie. Jeśli ktoś zatem myśli o kupnie telewizora Ultra HD, to 55UB850V oraz jego "mniejszy brat" wydają się być naprawdę dobrą opcją.

Sugerowane ceny detaliczne

49UB850V - cena 5499 zł (model dostępny w sklepach Media Markt i Saturn)

55UB850V - cena od 7728 zł

Dokładna specyfikacja  LG 55UB850V - następna strona

Specyfikacja  LG 55UB850V

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy