Wakacje 2021 a koronawirus

Bułgaria: Wakacje 2021 a koronawirus. Co trzeba wiedzieć? [aktualne informacje]

Jakie przepisy wjazdowe obowiązują w Bułgarii w 2021? /123RF/PICSEL

Szerokie i piaszczyste plaże Bułgarii, ciepłe morze i przyjemnie piekące słońce od lat przyciągają nad Morze Czarne spragnionych relaksu turystów z Polski. Jakie warunki należy spełnić, by cieszyć się urlopem w 2021 roku w Bułgarii? Na co zwracać uwagę na miejscu i co zrobić, by uniknąć kwarantanny po powrocie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Zanim pandemia koronawiursa wywróciła nasze życie do góry nogami, Bułgaria była jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. W 2019 roku Bułgarię wybrało aż 421 tysięcy naszych rodaków. Nic w tym dziwnego: Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg to kurorty bliskie Polakom od kilku dobrych pokoleń.

Lato 2021: Warunki wjazdu do Bułgarii dla Polaków

Granice Bułgarii są otwarte dla turystów z naszego kraju, jednak na wjeździe trzeba poświadczyć jednym z następujących dokumentów, że nie stanowi się zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Pierwszym certyfikatem, który pozwala na swobodne podróżowanie po Bułgarii jest zaświadczenie o ukończeniu cyklu szczepień przeciwko koronawurosowi, czyli unijny certyfikat cyfrowy UE COVID. Ważne: od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (w przypadku preparatów Pfizer, Moderna i AstraZeneca) musi minąć minimum 14 dni. W przypadku braku zaświadczenia konieczne jest odbycie 10-dniowej kwarantanny. Można ją odwołać przedstawiając drogą elektroniczną dokument zaświadczający o negatywnym wyniku testu na koronawirusa przeprowadzonym do maks. 24 godzin od wjazdu na teren Bułgarii 

Reklama

Drugą opcją pozostaje wykonanie testu. Do Bułgarii obywatele UE mogą wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 godzin przed przyjazdem) lub szybkiego testu antygenowego (do 48 godzin). Dokument potwierdzający negatywny wynik musi zawierać: imię i nazwisko osoby zgodne z dokumentem tożsamości, z którym się podróżuje, nazwę i adres placówki medycznej wykonującej badanie, datę wykonania testu PCR lub szybkiego testu antygenowego dla COVID-19. Całość musi być zapisana alfabetem łacińskim i posiadać klarowną adnotacje "negative" przy wyniku testu, co umożliwi jego interpretację.

Ważne: z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 12 roku życia oraz osoby przejeżdżające przez terytorium Bułgarii tranzytem (kiedy możliwy jest natychmiastowy wyjazd z tego kraju).

Wakacje 2021 w Bułgarii: Obostrzenia na miejscu

Główne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Bułgarii sprowadzają się do znanego w Polsce zachowania dystansu społecznego i obowiązku noszenia maseczek ochronnych. 

Usta i nos musimy zakrywać w zamkniętych przestrzeniach publicznych, a także otwartych, kiedy utrzymanie dystansu społecznego nie jest możliwe. Maseczkę założymy również w środkach komunikacji. Podobnie jak w Polsce, w Bułgarii obowiązują limity osób, przebywających jednocześnie np. sklepach, świątyniach czy muzeach.

Procedury sanitarne w hotelach również wymagają utrzymania dystansu (dotyczy restauracji, basenów) i częstej dezynfekcji dłoni. Obsługa jest zobowiązana do noszenia maseczek, to samo dotyczy gości hotelowych na recepcji i w innych częściach wspólnych budynków. 

Dezynfekcja rąk i maseczka to też obowiązek na lotnisku. Tam dodatkowo przed wejściem podróżnych czekać będzie pomiar temperatury ciała.

Powrót z wakacji w Bułgarii: Kogo obowiązuje kwarantanna?

W myśl obowiązujących od 24 czerwca przepisów turystów powracających z Bułgarii do Polski obowiązuje dziesięciodniowa kwarantanna. Okres obowiązkowej izolacji można skrócić okazując wykonany po minimum siedmiu dniach negatywny wynik testu na koronawirusa. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione tzn. takie, które zakończyły minimum 14 dni wcześniej cały proces szczepienia, ozdrowieńcy mogący potwierdzić przebycie choroby w ciągu ostatnich 6 miesięcy i dzieci do lat 12.

Bułgaria 2021 a koronawirus: Przydatne informacje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP apeluje o rozwagę i bezpieczny wypoczynek. Przed wyjazdem warto nie tylko monitorować sytuację pandemiczną w Bułgarii, ale też zadbać o dobre ubezpieczenie i zarejestrować się w rządowym serwisie Odyseusz

W razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych umożliwi to kontakt z MSZ RP i otrzymanie pomocy od polskiej placówki dyplomatycznej, a także otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju, do którego się wybieramy. 

Polecamy państwa uwadze następujące strony internetowe:

Profil Ambasady RP w Sofii na Facebooku

Strona MSZ RP dedykowana Bułgarii

Aktualna sytuacja pandemiczna na miejscu (strona bułgarskojęzyczna)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bułgaria | wakacje | wczasy | przepisy | Kwarantanna [film]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy