Reklama

Nowy rodzaj pterozaurów nazwany po rodzie Targaryenów

​Skamieniałe szczątki pterozaura podobnego do smoka, który przemierzał niebo ponad 130 mln lat temu, zostały przydzielone do nowo zidentyfikowanego rodzaju zwierząt nazwanych po rodzie Targaryenów z "Gry o tron".

Targaryendraco wiedenrothi jest jednym z najbardziej nienaruszonych szkieletów nowo odkrytych pterozaurów. Naukowcy namierzyli żebra, długie skrzydła i dolną szczękę z dwoma ostrymi, wystającymi zębami. Jego skamieniałe kości odkryto po raz pierwszy z kopalni boksytu w 1985 r. przez Kurta Wiedenrotha.

Szczątki pierwotnie przypisano do rodzaju Ornithocherius. Analiza filogenetyczna danych i porównania anatomiczne z innymi gatunkami wykazały, że sześć innych już znanych pterozaurów jest blisko spokrewnionych z rodzajem Targaryendraconia, która swoją nazwę zawdzięcza rodowi Targaryenów z "Gry o tron".

- Wszystkie te gatunki pochodzą z płytkich środowisk przybrzeżnych i prawdopodobnie żywiły się rybami. Smukłość szczęk jest ich wspólną cechą. To najsmuklejsza szczęka wśród znanych nam pterozaurów - powiedział Rodrigo Pegas, paleontolog z Universidade Federal of ABC w São Bernardo do Campo.

Reklama


Nowo sklasyfikowany rodzaj Targaryendraconia jest w dużej mierze zdeterminowany przez wąską szczękę, która okazała się inna niż zaokrąglona szczęka Ornithocherius.

Ciekawe jest to, że znalezione skamieliny mają nienormalnie ciemny kolor, który może wynikać z minerałów znajdujących się w skałach pochodzących z czasów kredy. W kopalni Engelbostel w Hanowerze znajdują się iłowce i mułowce, które są częściowo wapienne i mogły przyczynić się do nadania skamieniałościom "smoczego" zabarwienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama