IFA: Natarcie telwizorów 8K. Pierwsze modele Samsunga zadebiutują we wrześniu

Technologię 4K wciąż trudno uznać za powszechnie obowiązujący standard, tymczasem producenci telewizorów zdają się tym nie przejmować i już wybiegają w przyszłość po kosmiczne 8K.

W trakcie konferencji prasowej na targach IFA 2018, koreański gigant zaprezentował telewizor QLED Q900R z funkcją skalowania do 8K w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji. Telewizor ten dostępny jest w dużych rozmiarach ekranu (65", 75", 82" i 85"), co jest o tyle logiczne, że w przypadku mniejszych paneli trudno byłoby dostrzec różnicę w porównaniu do 4K.

Telewizory z serii Q900R pochwalić mogą się wsparciem dla rozdzielczości 8K (7680x4320 pikseli), ale producent zdaje sobie najwyraźniej sprawę, że obecnie bardzo trudno o jakiekolwiek treści w tej jakości, dlatego też chwali się wykorzystaniem upscalingu opartego na sztucznej inteligencji oraz dedykowanego tej funkcji specjalnego procesora Quantum 8K, co podobno „gwarantuje zgodność obrazu i dźwięku z 8K, niezależnie od oryginalnej jakości źródła lub formatu”.

Reklama

Urządzenia te imponują także wsparciem dla szerokiego zakresu tonalnego, ponieważ umożliwiają uzyskanie jasności szczytowej wynoszącej nawet 4000 nitów. Poza tym wykorzystają one standard HDR10+, który opiera się na dynamicznych metadanych, pozwalając uzyskać lepsze efekty w każdej scenie.

Ponadto model Q900R oferuje technologię Direct Full Array Elite zwiększającą kontrast i umożliwiającą precyzyjne sterowanie podświetleniem, a także 100% nasycenia koloru, które pozwala użytkownikom zaobserwować „miliardy odcieni z zachowaniem najczystszej dokładności barw”.

Także w dziedzinie wydajności telewizor Q900R oferuje szereg nowych funkcji, które umożliwiają wykorzystywanie go do różnych celów. Jeden pilot pozwala sterować większością podłączonych urządzeń, takich jak na przykład soundbar czy konsola. Ulepszono też funkcje lifestyle’owe, takie jak tryb Ambient - telewizor idealnie wpasowuje się w otaczającą przestrzeń, prezentując na ekranie obrazy, informacje o pogodzie czy wiadomości. One Invisible Connection o standardowej długości 5 metrów, w jednym przypominającym żyłkę kablu zawiera przewód optyczny i zasilający. Daje to użytkownikom więcej możliwości w doborze miejsca i sposobu montażu telewizora, a Aplikacja SmartThings i inne inteligentne rozwiązania w Q900R zapewniać mają prostszy dostęp do informacji i ułatwiają życie codziennie.

Premiera telewizorów Q900R odbyć ma się pod koniec września, a ich ceny kształtować mają się na poziomie 5000 EUR za 65 cali, 7000 EUR za 75 cali i aż 15000 EUR za 82 cale. Ceny nie zachęcają i w sumie trudno na obecną chwilę w ogóle racjonalnie wytłumaczyć zakup takiego telewizora, ponieważ nie jesteśmy po prostu w stanie wykorzystać jego potencjału.

Jeśli zaś ktoś chce oglądać na nim zdjęcia czy kilka filmów promocyjnych pokazujących jakość 8K, to nikt mu oczywiście tego nie zabroni, ale wydaje się to po prostu mało rozsądne. Rozdzielczość 4K na pewno pozostanie z nami jeszcze przez co najmniej kilka lat, ale być może producenci telewizorów wymuszą szybsze przejście na nowy standard. Przeważnie skok technologiczny następował wraz z nową generacją konsol, ale nie ma co oczekiwać, że nowe PlayStation i Xbox zapewnią wsparcie dla 8K. Nie tylko Samsung postanowił jednak wyjść przed szereg, ponieważ na IFA swój telewizor OLED 8K przywiozło też LG, ale w tym przypadku nie wiemy, kiedy można spodziewać się jego premiery, więc traktować można ten produkt jako koncept. Sharp przywiózł zaś ze sobą już drugą generację telewizorów 8K w rozmiarze 60, 70 i 80 cali, ale te zadebiutują na rynku dopiero w przyszłym roku. Toshiba pochwaliła się z kolei prototypowymi telewizorami 8K, ale jak na razie hasło 8K to jedynie pusty slogan marketingowy, który brzmi po prostu lepiej niż 4K.

Źródło: GeekWeek.pl/Samsung 

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy