Reklama

Uważaj, jak się masturbujesz!

Czy wiesz, że masturbacja może mieć także negatywne skutki? Tutaj możesz o nich przeczytać.

Mimo że masturbacja jest całkowicie zdrowa dla mężczyzn i kobiet, i niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków (poznanie własnego ciała, umiejętność rozpoznania tego, co daje ci największą przyjemność, a także wiedzę na temat tego, jaki rodzaj dotyku na ciebie działa) może też, niestety, mieć i negatywne konsekwencje. Jednak to wcale nie oznacza, że powinieneś przestać ją uprawiać, ale powinno to skłonić cię do przemyślenia pewnych kwestii.

Twoi rodzice przestraszyli cię negatywnymi skutkami masturbacji?

Dla niektórych rodziców trudny do przyjęcia jest fakt, że nastolatek też jest istotą seksualną, mającą swoje potrzeby, które domagają się zaspokojenia. Pierwszy kontakt z seksualnością następuje zazwyczaj w okresie dojrzewania poprzez odkrywanie własnego ciała i płynącej z niego przyjemności, czyli podczas masturbacji. Istnieje wiele mitów na temat masturbacji, które zapewne zasłyszałeś od rodziców, najbliższego otoczenia - że może spowodować utratę wzroku, trądzik i wypryski, że powoduje bezpłodność itp. I mimo że są to totalne bzdury, to prawdą jest, że czasami nieprawidłowe zachowania autoerotyczne mogę być przyczyną pewnych kłopotów. Jakich?

Reklama

Orgazm i erekcja

Można powiedzieć, że masturbacja ma negatywny wpływ na obie te rzeczy, ale jest on na szczęście krótkotrwały. Po orgazmie masturbacyjnym kolejny będzie dużo trudniejszy do osiągnięcia. Penis jest mniej twardy po każdym wytrysku, więc lepiej, na przykład, powstrzymać się od masturbacji przed randką, po której spodziewasz się czegoś więcej. Zarówno intensywność orgazmu, jak i jakość erekcji powróci, jeśli powstrzymasz się od masturbacji chociaż na jeden dzień.

Poczucie winy

Poczucie winy jest, niestety, często wpisane w postrzeganie masturbacji, a u niektórych nawet i stosunku seksualnego. Ma to miejsce szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy to o masturbacji myśli się, jak o czymś zakazanym, o czymś, czego porządni ludzie nie praktykują. Najlepiej więc pozbyć się tej emocji, ponieważ zarówno poczucie winy, jak i wstydu, mogą mieć realne konsekwencje, które dają się we znaki w późniejszym, przeważnie przez to nieudanym, życiu seksualnym.

Kompulsja (natręctwo)

Tak jak we wszystkim w życiu, tak i w uprawianiu masturbacji zalecany jest umiar. Kiedy masturbacja staje się centrum twojego życia, kiedy pojawia się potrzeba uprawiania jej kilka razy dziennie za wszelką cenę, a cierpi na tym twój związek, i czasem nawet twoje życie zawodowe, to można powiedzieć, że masz problem z uzależnieniem.

A na ogół zaczyna się od tego, że masturbację traktujesz jako narzędzie do rozładowywanie wszystkich napięć i frustracji i przestaje się ona wiązać już tylko z przyjemnością. Jeśli zauważysz, że masturbacja przejęła kontrolę nad twoim życiem, warto pomyśleć o konsultacji z seksuologiem.

Jednak korzyści płynące z masturbacji, oczywiście uprawianej z odpowiednią częstotliwością, w odpowiedni sposób i z czystej potrzeby seksualnej, przeważają nad negatywnymi jej skutkami i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Polecamy tylko w miarę potrzeby stosowanie lubrykantów, by uniknąć ewentualnych otarć i innych nieprzyjemnych doznań.

Tłum. MT

Intimate Medicine
Dowiedz się więcej na temat: masturbacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy