Reklama

Seks jest lepszy od siłowni

O zbawiennych właściwościach seksu dla zdrowia dowiedli już swoimi badaniami naukowcy z Wilkes University. To także świetny trening - potwierdza prof. Zbigniew Lew-Starowicz. "Bywa, że dla niektórych ludzi seks jest jedyną formą aktywności ruchowej" - żartuje seksuolog.

Naukowe podejście do miłości fizycznej oznacza, że seks doskonale wpływa na układ krążenia, układ odpornościowy, działa również antydepresyjnie - wymienia Lew-Starowicz. Poza tym jest on realizacją jednego z naszych podstawowych popędów.

- Wiele osób zapomina o tym, że zdrowie nie jest pojęciem odnoszącym się do stanu bez choroby. Zdrowie to pełen komfort psychiczny, społeczny i fizyczny. A żeby te czynniki spełnić, potrzebny jest również seks. Istnieje takie pojęcie jak zdrowie seksualne, w związku z tym można sobie wyraźnie powiedzieć, że seks jest zdrowy - przekonuje dr med. Grzegorz Południewski, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Reklama

Jednocześnie dr Południewski, że dla wielu par, które oczekują dziecka seks stanowi kłopot. W czasie ciąży partnerzy wzbraniają się przed uprawianiem miłości. Zdaniem specjalisty jest to wynik lęku. Przyszli rodzice obawiają się, że seks zaszkodzi ich nienarodzonemu potomkowi.

- Kiedyś seks był czymś naturalnym nikt nie myślał o tym, że może on zaszkodzić. W tej chwili coraz bardziej zastanawiamy się nad seksem. W okresie ciąży ludzie zaczynają się go bać. Większość hamulców seksualnych tkwi w naszej głowie -wyjaśnia specjalista.

- Co więcej, taka wstrzemięźliwość seksualna w czasie ciąży, kiedy przez dziewięć miesięcy, kobieta odwraca się do swojego partnera plecami, buduje w mężczyźnie poczucie winy, odrzucenia. To może wpływać na relacje w związku - dodaje.

Należy jasno powiedzieć, że seks sprzyja dobrej kondycji, również w czasie ciąży. I jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wynikających z przebiegu ciąży, można się nim cieszyć do woli.

Co więcej, stan błogosławiony kobiety, może być błogosławieństwem dla życia erotycznego pary.

- Wiele kobiet dopiero w czasie ciąży czuje sie na tyle komfortowo, że seks zaczyna im sprawiać dużą przyjemność i ta aktywność seksualna zaczyna znacznie rosnąć - podkreśla Południewski.

Monika Dzwonnik

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: siłownia | seks i związki | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy