Reklama

Cywilizowana kłótnia

Kłócicie się o to, co zrobić na obiad? A może o sposób wyciskania z tubki pasty do zębów?

Czy jednak wasze kłótnie dotyczą ważniejszych tematów, jak wychowanie dzieci, wydawanie pieniędzy? Niezależnie od powodu kłótni, trzeba umieć ją prawidłowo prowadzić. Otóż wielką sztuką jest - mając różne zdania - nie kończyć samego związku, lecz umiejętnie zakończyć spór. W tym celu pamiętać należy o kilku etapach: ustalić, że nie krzyczycie na siebie, zdefiniować istotę problemu i jej się trzymać, negocjować i dochodzić do kompromisu.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Zachowaniu zdrowego rozsądku w czasie kłótni pomóc mogą następujące zasady.

Reklama

Zwycięstwo czy przegrana

Wielu partnerów zmaga się ze sobą tocząc istne boje o wygrane i porażki. Trzymają w pamięci niegdyś przegrane sprawy i chcą się przy najbliższej okazji odkuć i postawić tym razem na swoim. Niejednokrotnie takie podejście do sporów odsuwa na dalszy plan samą istotę problemu, o który toczy się bój. Gotowość do zawarcia kompromisu, ustąpienia partnerowi nie jest objawem słabości czy braku znaczenia w związku. Bywa wyrazem mądrości i roztropności, postrzegania rzeczywistości z większego dystansu.

Rodzaj języka

To, w jaki sposób i co mówisz do partnera w trakcie kłótni ma niebagatelne znaczenie dla całej sprawy. Nie od razu możesz osiągnąć sukces, gdy postawisz partnerkę pod ścianą i oskarżycielskim tonem zaczniesz jej wyrzucać błędy. Wtedy najczęściej druga strona odpowie atakiem lub całkowitym wycofaniem się i ucieczką.

W szczególności unikać należy sformułowań "ty zawsze", "ty nigdy", które są czystą generalizacją i niekiedy przesadą. Nierozważnie jest też dodawać: "bo pożałujesz". Nie wspominam nawet o słowach powszechnie uznanych za obraźliwe, bo to już początek końca cywilizowanej kłótni.

Koncentracja na jednej sprawie

Gdy już się na dobre kłócicie należy pamiętać o tym, by trzymać się tematu, od którego wyszliście. Podstawowym problemem sporów jest przechodzenie od jednej sprawy do kolejnej, przy tym nie kończąc poprzedniej. Wtedy nie ma szans na rozwiązanie jakiegokolwiek problemu, a wzajemna niechęć narasta. Niekiedy odchodzenie od tematu to sprytny sposób odwrócenia twojej uwagi, gdy sytuacja dla partnerki staje się naprawdę gorąca. Wtedy zareaguj krótko i szybko: "Nie odchodźmy od tematu".

Warunki dla prowadzenia negocjacji

Poważne kwestie powinno się roztrząsać w poważnym miejscu i czasie. Niech to będzie wydzielone pomieszczenie, oddalone od codziennego zgiełku, niech nikt z domowników wam nie przeszkadza. Czas też musi odpowiadać obydwu stronom. Nie za późno, po całym dniu spraw i problemów, kiedy zmęczone oczy chcą się zamknąć, a głowa marzy o spotkaniu z poduszką. Należy też przewidzieć, że rozmowa taka może nie zakończyć się po upływie pół godziny.

Przepraszać za krzywdy

Gdy zorientujesz się, że nerwy puściły i zabrnąłeś za daleko, krótkim "przepraszam, nie chciałem cię urazić" zwróć się do partnerki, by zażegnać rodzący się nowy konflikt. Zdaj sobie sprawę z tego, że rozmawiasz z bliską ci osobą, że chcecie przecież ustalić nowe lepsze warunki funkcjonowania w związku. Tego samego możesz oczekiwać od niej, gdy to ona cię skrzywdzi.

Kłótnia jest wyrazem tego, że coś w związku nie działa, że przynajmniej jedna ze stron jest nieusatysfakcjonowana. Ale pokazuje też, że jest wola konfrontacji odczuć i myśli partnerów - a to może dobrze wróżyć na przyszłość.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kłótnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy