Oto wzór na udany związek

Naukowcy z Genewskiej Szkoły Biznesu opracowali wzór na idealną żonę. Stwierdzili między innymi, że narzeczona powinna być 5 lat młodsza oraz inteligentniejsza od swego wybranka.

Ważne jest również, by pochodziła z tej samej grupy kulturowej. Spełnienie wszystkich tych wymogów aż o jedną piątą zwiększa szanse na długie i szczęśliwe pożycie.

Szanse na szczęście

Wyniki szwajcarskiego studium opublikowano w "European Journal of Operational Research". Poszukując czynników najważniejszych dla udanego związku, jego autorzy zbadali 1074 pary w wieku od 19 do 75 lat. To dzięki temu stwierdzili, że kobieta powinna być o co najmniej 27 proc. bardziej inteligentna od mężczyzny. Co więcej, ona powinna ukończyć studia, a on nie. Poślubienie osoby po rozwodzie zmniejszało szanse na małżeński błogostan.

- Jeśli ludzie zastosują się do tych wytycznych wyboru partnera, mogą o 20 proc. zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe i udane małżeństwo - zaznacza szef ekipy badawczej Nguyen Vi Cao.

To tylko statystyka

Psycholog kliniczny Linda Blair uważa, że istnieją powody ewolucyjne, dla których inteligentne kobiety stanowią gwarancję szczęśliwego związku. Cofając się do czasów prehistorycznych, kobiety musiały więcej zainwestować w związek niż mężczyźni, ponieważ panowie są biologicznie zaprogramowani na rozsiewanie swoich genów. Chcąc nie chcąc, panie skupiały więc swoje zdolności intelektualne na podtrzymywaniu więzi.

Inni specjaliści nie zgadzają się z tą opinią i podkreślają, że związek jest przede wszystkim partnerstwem z podobnym układem i nakładem sił, cech oraz obowiązków, a wyniki Genewskiej Szkoły Biznesu to wyłącznie statystyka.

Reklama

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: uda | 5 lat | szkoły | wzór | udany związek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy